Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Japonya’nın ‘Denge Oyunu’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tokyo/Şarku’l Avsat

Geçen hafta Pekin’e ziyarette bulunan Shinzo Abe 2011’den sonra Çin’i ziyaret eden İlk Japonya Başbakanı olurken Tokyo, Hindistan ile aradaki ilişkilerini korumaya çalışıyor. Bu kapsamda Tokyo dün, Yeni Delhi’ye 316.4 milyar yen (2.8 milyar dolar) değerinde düşük faizli kredi sağladığını açıkladı.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Hint Mevkidaşı Narendra Modi ile dün Tokyo’da bir araya gelirken görüşmenin gündeminde Japonya-Hindistan güvenlik ve ekonomi işbirliği vardı.

Japonya ve Hindistan, Çin’in bölgedeki etkinliğine karşı diplomatik ve askeri ilişkilerin geliştirilmesi konusunda anlaşırken Japonya-Hindistan görüşmeleri Abe’nin Çin’e yaptığı ziyaretten 3 gün sonra gerçekleşti. Abe, Çin’in başkenti Pekin’de Şii Cinping ile bir araya gelirken Narendra Modi de 3 günlük bir ziyaret çerçevesinde Japonya’ya giderek birçok iş adamı ile görüştü.

Başbakan Abe, Hint Mevkidaşı Modi ile Tokyo’da gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada “Japonya ve Hindistan arasındaki güçlü ilişkiler bölgenin korunması için bir temel unsur konumunda” ifadelerini kullanırken taraflar bakanlık düzeyinde yeni bir güvenlik işbirliği başlatacaklarını belirtti. İki ülkenin kara ve deniz kuvvetleri arasındaki ilişkinin güçlendirileceğini belirten taraflar Tokyo’nun Hindistan’a 316.4 milyar yen (2.8 milyar dolar) değerinde düşük faizli kredi sağladığını ifade etti. Kyodo Haber Ajansı, ismi belirtilmeyen Hint yetkililerden aktardığı haberinde krediler kapsamında 500 kilometrelik demir yolu projesine de destek verildiğini belirtirken Japonya ve Hindistan’ın bölgeyi istikrara ve kalkınmaya yönlendireceğini ifade etti.

Japonya-Hindistan ilişkileri

Öte yandan yatırımın Hindistan’da 30 bin yeni iş imkânı sağlayacağını ifade eden Başbakan Modi, Japonya ile aradaki ilişkilerde kesintisiz bir şekilde ilerleme kaydedilmesi konusunda anlaştıklarını söyledi.

21. Yüzyılın Asya Kıtasının yüzyılı olacağını belirten Modi “Kontrolün kimde olacağı ve ne yapılacağı konusunda birçok soru işareti var. Şu bir gerçek ki Japonya-Hindistan işbirliğinin olmadığı bir Asya kıtası yüzyılı görmemiz mümkün değil” ifadelerini kullandı. Tokyo’daki Takushoku üniversitesinde uluslararası politikalar uzmanı olan Takashi Kawakami konu hakkında açıklamalarda bulunarak “Japonya Başbakanı Abe, Hindistan ve Çin arasında denge politikası tutturmaya çalışıyor” dedi.

Takashi Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamalarının devamında “Abe, Çin-ABD gerginliğinin olduğu bir dönemde Çin Devlet Başkanı Şii Cinping ile bir araya geldi. Abe şu an ise Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile görüşerek Japonya-Hindistan-ABD işbirliğini sağlamaya çalışıyor ve Hint-Pasifik okyanusu bölgesinin Çin ile mücadelede açık bir bölge haline gelmesi hedefleniyor” ifadelerini kullandı.

Modi ve Abe geçtiğimiz yıllarda birçok kez görüşürken Japonya geçen sene Hindistan’daki ilk hızlı tren projesini başlatmıştı. 19 miyar dolarlık hızlı tren projesi, Hindistan’ın ekonomi başkenti Mumbai’yi Ahmedabad kentine bağlayacak.

Japonya Başbakanı Abe Hindistan Başbakanı Modi’yi pazar günü, ülkenin en yüksek dağı olan Fuji dağı yakınlarında bulunan Yamanashi eyaletindeki tatil evine akşam yemeğine davet etti.

Modi’nin Japonya’ya 3. ziyareti

İki lider robot üretim şirketi FANUC’un Tokyo’nun 100 km batısındaki Yamanashi eyaletinde bulunan fabrikasını ziyaret etti. Bu ziyaret ile birlikte Modi başbakan olarak Japonya’yı 3 defa ziyaret etmiş oldu. Modi bir önceki Japonya ziyaretini Kasım 2016’da gerçekleştirmişti. Açıklamalarında iki liderin de Çin ismini zikretmemesine rağmen uzmanlar, Japonya-Hindistan görüşmelerinin Çin’in bölgedeki etkinliğinin artmasının ardından geldiğini söylüyor.