Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Japonya’yı vuran son 25 yılın en şiddetli tayfununda ölü sayısı 9’a yükseldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Japon yetkililer, Jebi tayfunundan dolayı ölü sayısının 9’a yaralı sayısının ise 340 olduğunu belirtti. Bununla birlikte ülkenin batısındaki Osaka eyaletinde bulunan ve hala sular altında olan Kansai Havaalanı’nda ciddi maddi hasar meydana geldi.

Şiddetli yağmur ve kuvvetli rüzgarların eşlik ettiği, saatteki hızı 216 kilometreyi bulan Jebi tayfunu, batı kıyılarından başlayarak takım adaların tamamını etkisi altına aldı.

Ağaçları deviren, evlerin çatılarını uçuran, otomobilleri ve kamyonları deviren güçlü rüzgarlar, Osaka Körfezi’nde 2 bin 591 tonluk yük gemisinin sürüklenmesine neden oldu. Bununla birlikte büyük bölümü sular altında kalan Kansai Havaalanı’na giden yolda bulunan bir köprü de fırtınadan dolayı çöktü.

Öte yandan yetkililer, bugün yaptıkları açıklamada, Kansai Havaalanı’nda mahsur kalan yaklaşık 3 bin yolcunun Kobe Havaalanı’na nakledildiğini belirtti.

Dün başlayan tayfunun ardından şu ana kadar yaklaşık 800 uçuş iptal edilirken, havayolu şirketleri tarafından bugün yapılan açıklamada, 180 uçuşun daha iptal edileceği bildirildi. Diğer yandan dün duran tren seferlerinin bugün başlaması bekleniyor.

Japonya’da yaz dönemi boyunca çok sayıda tayfun yaşandı. Bununla birlikte son 25 yılın en şiddetlisi olarak gösterilen Jebi tayfunundaki kayıplar, beklenenin altında oldu.