Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Johnson ve Gove, Brexit sonrası için yapılan hazırlıkları ‘yetersiz’ olmakla ekleştirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma sürecinden Sorumlu Bakan David Davis, dün hükümetin Brexit’e ilişkin nihai anlaşmayı tartışma, inceleme ve oy kullanma imkânı tanıyacağını duyurdu.

İngiltere Başbakanı Theresa May, uzun süredir AB’den çekilmeye dair yapılacak anlaşmaların parlamentoda oylanmasına ilişkin baskı altında. Zira May’in liderliğini yaptığı Muhafazakâr Parti üyeleri, bir süre önce Brexit mevzuatına ilişkin hükümete karşı oy kullanma niyetlerini açıklamıştı.

Reuters’in haberine göre Davis, parlamentoya yaptığı açıklamada anlaşmaya varılır varılmaz uygulanmasına olanak vermek için ilgili yasal düzenlemeyi oylamaya sunacaklarını belirtti. Tasarının parlamentoda tartışılması, incelenmesi ve oylanması için yeteri kadar süre olacağını vurguladı. “Bu tasarı AB ile vardığımız son anlaşmayı kapsayacak. Ancak parlamento onayladıktan sonra uygulanacak” ifadesini kullandı.

Theresa May, dün Brexit’ten endişe eden AB iş dünyasından liderlerle bir araya geldi. Eş zamanlı olarak hükümetten iki bakandan gelen Brexit’in nasıl yönetileceğine dair talimatların bulunduğu gizli bir belge açığa çıkarıldı.

AFP’nin aktardığı bilgilere göre belge Brexit’in en güçlü destekçileri olarak bilinen Dışişleri Bakanı Boris Johnson ve Çevre Bakanı Michael Gove tarafından sızdırıldı. İçeriğinde taraflar arasındaki müzakerelerin yürürlüğe girmesiyle birlikte May’den Avrupalılarla anlaşmaya varmaksızın birlikten ayrılmaya hazırlanmaları konusunda diğer bakanların desteğinin sağlanması talep ediliyor.

The Mail On Sunday gazetesinin haberinde de söz konusu bakanların belge hakkında, “Hükümetin bazı bölümlerinde mevcut hazırlıkların yeterli bir şekilde yürütülmediğinden endişe duyuyoruz” dediği aktarıldı. Brexit: Sonraki Adımlar adını taşıyan belgede anlaşmada olabilecek eksikliğin giderilmesi için 2021 tarihinin çok geç olacağı ve kendilerini zor durumda bırakacağı bilgisi yer aldığı bilgisinin yer aldığı bildirildi. Sorunların iki yıllık geçiş döneminin bitiminde yani 29 Mart 2019’da olması planlanan Brexit’ten sonra da sürebileceği kaydedildi.

Yaşanan gerginlik, dün sabah Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda sterlin üzerinde de etkisini hissettirdi. Euro 89.05’e yükselirken, sterlin 1.3074 dolara düştü. Şirketler acil durum planlarını etkinleştirmek zorunda kalacakları uyarısında bulundu. Brexit konusunda belirsizlik devam ettiği takdirde bazı şirketlerin ofislerinden bir kısmını Avrupa şehirlerine taşıyabileceği belirtildi.

İngiltere Endüstri Federasyonu Direktörü Carolyn Fairbairn, May’in 10 Downing Caddesi’ndeki hükümet konağında düzenlenen toplantı öncesinde yaptığı açıklamalar da durumu gözler önüne serdi. Fairbairn, “Bu toplantı önem arz etmekte çünkü Avrupa’daki işadamlarının acil talepleri her geçen gün artmakta” ifadelerini kullandı. Toplantıya, tüm AB üyelerini kapsayan Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu’ndan (BusinessEurope) bir heyetin yanı sıra Fransız ve Alman sendikalarından da temsilciler katıldı.

BusinessEurope Başkanı Emma Marcegaglia, görüşmeler sonrasında, AB-İngiltere müzakerelerinde acil ilerlemenin önemine dikkat çekti. Marcegaglia, Brexit müzakerelerinde atılacak bir sonraki adımla ilgili karar verilecek zirveye atıfta bulunarak, “Aralık ayında düzenlenecek Avrupa Konseyi toplantısına sadece bir ay kala ticaret sektöründe müzakere sürecinin yavaşlığı endişe yaratıyor” dedi. İngiliz Sanayi Derneği Başkanı Carolyn Fairbairn, “Geçiş sürecinin önceliği koridorun her iki tarafındaki düzenlemeleri yansıtmaya devam etmekte” şeklinde konuştu.

The Sunday Times gazetesi, pazar günü, May’in liderliğini yaptığı Muhafazakâr Parti’den 40 milletvekilinin güvenoyu vermeden belgeyi imzaladıklarını bildirmişti.

Geçtiğimiz haftalarda bir bakanının adının cinsel taciz skandalına karışması ve değerinin ise hükümetinin bilgisi olmaksızın İsrail yetkilileri ile görüşmelerde bulunması nedeniyle iki bakan istifaya zorlandı. Bu yaşananlar May’i zor durumda bıraktı.

Parlamento Avrupa Birliği’nden çekilme yasası ile ilgili oturumlarına bu hafta başladı. Söz konusu yasa, Avrupa Birliği anlaşmaları için büyük önem arz ediyor.