Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Johnson: Nükleer anlaşma İran’ı dizginlemeye yardım ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Pazar günü The New York Times gazetesinde yayınlanan bir makalesinde, nükleer anlaşmanın İran’ın saldırgan davranışlarını dizginlemeye yardımcı olduğunu düşündüğünü belirtti.

Trump yönetimi ile Kapsamlı Ortak Eylem Planı adı verilen nükleer anlaşma hakkında görüşmek üzere Washington’u ziyaret eden Johnson makalesinde, “Bu hassas aşamada, nükleer anlaşmadan çekilmek ve İran’a getirdiği kısıtlamaları kaldırmak yanlış olur” ifadelerini kullandı.

Eski Başkan Barack Obama’nın, Çin, Rusya, Almanya, Fransa ve İngiltere’den aldığı destekle yaptığı anlaşma ile nükleer silah programını terk etme taahhütleri karşılığında Tahran’a karşı yürütülen yaptırımlar hafifletilmişti.

Johnson makalesine şöyle devam etti;

“Ortadoğu bölgesinin şahit olduğu mevcut iç çatışmalar ve iç savaşlar sırasında, nükleer anlaşma nükleer silahlanma yarışını önlüyor. İran’ın nükleer program anlaşmasının getirdiği kısıtlamaların aynı zamanda İran’ın saldırgan bölgesel davranışlarını dizginlemeye yardımcı olduğunu düşünüyorum. Tek bir şeyden eminim; En iyi yol, zincirleri kırmak yerine onu iyileştirmektir.”

Johnson, bu hafta Washington’da ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve üst düzey dış politika liderleriyle görüşecek.