Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Johnson: Suudi Arabistan ile stratejik ortaklığı ve Riyad’ın reformlarını destekliyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson dün Şarku’l Avsat’a Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın İngiltere ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu. Johnson, ziyaret kapsamında iki ülke arasındaki ilişkilerin ‘yeni bir aşamaya’ getirilmesine zemin hazırlamak için ‘Stratejik Ortaklık Konseyi’ kurulacağını belirtti.

Suudi Arabistan’da devam eden reformlara değinen Johnson “Veliaht Prens, ülkesini değiştiriyor ve her mecrada konuya ilişkin konuşmalar gerçekleştiriyor. Doğrusu yapılanlar gerçek. Doğru yönde ilerlediğine inandığımız bir reform programı başlattı” açıklamasında bulundu. “Prens Muhammed, reformcu ve ılımlı bir İslam vizyonuna sahip” ifadesini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanı, 10 yıl içerisinde İngiltere’ye yapılması planlanan 100 milyar dolarlık Suudi yatırımları hakkındaki bir soruya “Umuyoruz” diye cevap verdi. Johnson ayrıca ‘Aramco’ şirketinin Londra pazarına dâhil edilmesini de umut ettiğini dile getirdi.

Suudi Arabistan-İngiltere görüşmelerinde bölgesel konuların da masaya gündeme geleceğine işaret eden Boris Johnson, “İran füzelerinin Suudi Arabistan’a karşı kullanılması kabul edilemez. Bu füzelerin atılmasının sona ermesini istiyoruz” diye konuştu. İngiliz Bakan ayrıca Suriye’de yaşananların trajedi olduğunu belirterek Doğu Guta’da olanları utanç verici bir durum olarak nitelendirdi.