Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Johnson Suudi Arabistan’da… Uluslararası Dörtlü Komite Şubat ayı başlarında toplanacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiliz Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada, Yemen krizi için kurulan Uluslararası Dörtlü Komite’nin Şubat ayı başlarında toplanabileceğini belirtti. Sözcü, komitenin toplanma yerini belirtmedi fakat kaynaklara göre komite, Londra’da bir araya gelebilir.

Zamanlama, sonuncusu ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın da katıldığı Paris’teki İngiltere Büyükelçiliği’nde Salı günü yapılan grup toplantılarında ivme kazandığı anlamına geliyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Londra’nın sürekli ve yoğun diplomatik çabalarla Yemen barış görüşmelerinin başarısını güçlü bir şekilde desteklemeye devam edeceğini ifade etti. Ayrıca sözcü Umman’ı ziyaret eden Tillerson’ın Suudi Arabistan’ı da ziyaret edeceğini belirtti.

Johnson geçtiğimiz günlerde, Suudi Arabistan’ın kendisini savunma hakkı olduğunu ve Yemen’de bir anlaşma yapılması gerektiğini vurgulamıştı.

AFP, Paris’te düzenlenen toplantı hakkında ABD Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisinin, “Yemen’deki kritik ortak hedefleri ele aldık. Her şeyden önce, insani yardımların ulaşımını kolaylaştırmak için son haftalarda alınan önlemleri desteklemek öncelikli hedefimiz” açıklamasında bulunduğunu aktardı. Suudi Arabistan’ın aldığı son kararlara övgüde bulunan yetkili, Yemen’deki İran’ın etkisine karşı koymayı amaçlayan bir strateji ve çatışmanın politik bir çözümünü işaret ederek “Bu diğer hedeflerimiz için çözüm bulmamızı sağlar” dedi.

Odak nokta Yemen’deki siyasi çözüm

Çarşamba gecesi İngiltere Dışişleri Bakanlığından yayınlanan bildiride, Umman’daki Johnson toplantılarının Yemen’deki çatışmaya siyasi bir çözüm bulunması yolunda ilerlenmesi üzerinde odaklandığı aktarıldı. Bildiride Yemen’deki krizin yanı sıra, ziyaret sırasında ülkelerimizin ortak güvenlik çıkarlarını kapsayan, İran ile yapılan nükleer anlaşmanın öneminin de bulunduğu bölgedeki İran etkisine karşı koymanın yolları da görüşüleceği ifade edildi. Ayrıca, 2030 Vizyonu başlığı altında Suudi Arabistan’daki yerel reform ve modernleşme üzerine yapılan program kapsamında İngiltere’nin önde gelen ortağı olması için izlenebilecek yollar ele alınacak.

Johnson’dan Suudi Arabistan’ın reform programına tam destek

İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson, İngiltere Suudi Arabistan’daki sosyo-ekonomik reform programını desteklediğini vurguladı. Dışişleri Bakanı ayrıca Muhammed bin Salman’ın önderliğindeki bu iç reform çabalarının ekonominin çeşitlendirilmesini sağlayacağını ve İngiltere’nin geniş bir sektör yelpazesinde küresel bir lider olması nedeniyle Suudi Arabistan’daki bu değişiklikleri gerçekleştirmesine yardımcı olmak için gerekli donanıma sahip olduğunu vurguladı.