Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kabbara: Lübnan, İran’ın eyaleti değil bir Arap ülkesidir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Çalışma Bakanı Muhammed Kabbara, İran İslam Cumhuriyeti Kültür Devrimi Yüksek Kurulu üyesi Hasan Rahimpur Azgedi’nin ‘Pers İmparatorluğu’ hakkındaki açıklamalarına sert çıktı. Lübnan’ın bir Arap ülkesi olduğunu ve İran’ın kontrolü altında olmadığını söyleyerek Tahran yönetimine ‘hırslarını tarihin çöplüğüne atma’ çağrısında bulundu.

Kabbara, Azgedi’ye verdiği cevapta şu ifadeleri kullandı:

“Azgedi, hadsiz bir şekilde niyetini ortaya döktü. Bu İranlı yetkili, bölgede Pers İmparatorluğu’nu ilan etmenin zamanının geldiğini söyledi. Biz onun ülkesinin hayalleriyle ilgilenmiyoruz. İşlerine karışmıyoruz. Fakat, ‘Lübnan, Suriye, Irak, Filistin, Yemen ve Afganistan, Devrim Rehberi Hamaney rejiminin kontrolü altındadır’ dedi. Bu, onların ulaşmasına izin vermeyeceğimiz hayallerinden biridir. Bu, sadece siyasi bir suçlama değil. Açıkça söylüyorlar. İran ile ittifak kuran bazı Lübnanlıları, bu ‘imparatorluk kurma’ hırsına karşı uyardık. Şimdi, İran’ın onları kendi kontrolü altında gördüğü ortaya çıktı. Lübnan’da İran’a yakın olanların bu Pers İmparatorluğu iddiasına karşı açıkça tutum sergilemeleri gerekli. Aksi halde, İran projesine ortak oldukları ortaya çıkar.”

Lübnan’ın bir Arap ülkesi olduğunu vurgulayan Kabbara, “Hep Arap kalacağız. Vesayet altında değiliz. Lübnan İran’ın bir eyaleti değil, olmayacak da. Siyasi kararlarımız bağımsızdır. Lübnan’ın rehin alınmasına izin vermeyeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.