Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kabil güçleri Gazne’yi Taliban’dan geri aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan İçişleri Bakanlığı, yüzlerce Taliban militanının şehre saldırılarından bir gün sonra hükümet güçlerinin Gazne’nin kontrolünü sağladığını duyurdu. Bakanlık, saatler süren çatışmalar sırasında onlarca kişinin öldüğünü ve yaralandığını açıkladı.

Afganistan İçişleri Bakanlığı sözcüsü Nasrat Rahimi, hükümet güçlerinin Kabil ve Kandahar arasındaki yolun kontrolünü sağladığını ifade etti. Rahimi, Taliban’ın hükümet güçleriyle çatışmaları sırasında ağır kayıplar verdiğini belirtti. Khaama Press haber ajansının aktardığına göre Taliban saflarındaki beşeri kayıplara dair durum henüz tam olarak net değil.

Afgan Savunma Bakanlığı sözcüsü General Muhammed Radmaniş, Taliban’ın Meydan Verdak, Paktiya ve Zabul vilayetlerinden Gazne’ye ulaştığını ve şehre saldırı düzenlediği söyledi. Gazne yerel polis şefi yaptığı açıklamada, şehrin doğu mahallelerindeki çatışmalar sırasında 39 Taliban unsurunun öldüğünü belirtti. Hükümet kaynakları, Afgan güçlerine ve polislere dair herhangi bir kayıptan bahsetmezken, 26 kişinin de tedavi edilmek üzere hastanelere kaldırıldığını vurguladı.
Öte yandan Taliban, internet sitesi aracılığıyla Gazne’deki son operasyonlara ve Taliban unsurlarının şehre saldırılarına yönelik açıklamada bulundu. Hareket tarafından yayınlanan bildiriye göre Gazne saldırıları, hükümet güçlerinden onlarca kişinin ölmesine, çok sayıda askerin ordudan kaçmasına ve saldırı büyüklüğü dolayısıyla ordu saflarında karışıklığa neden oldu. Bildiride ayrıca, hareket unsurlarının hükümet güçleriyle patlak veren şiddetli çatışmalardan sonra şehirdeki en önemli askeri üs sayılan “Yunt” üssünün ele geçirildiği belirtildi.

Taliban’ın Gazne şehrini kontrolü altına alma girişimi sırasında hareket unsurlarının hükümet güçlerini pusuya düşürdüğü ve Meydan Verdak’ta yer alan Seyyidabad’daki Kabil ve Kandahar yolu üzerinde çatışmaların patlak verdiği ifade edildi. Taliban tarafından yayınlanan bildiride ayrıca, hükümete ait 12 zırhlı aracın imha edildiği, çok sayıda özel Afgan gücünün öldürüldüğü ve yaralandığı aktarılırken, hükümet güçlerinin geri çekilmek zorunda kaldığı vurgulandı. Taliban, hükümete ait askeri bir helikopteri düşürmeyi başardıklarını, Gazne ve çevresinde patlak veren çatışmalarda yaklaşık 200 Afgan gücünün ve unsurunun öldüğünü duyurdu.

Afganistan’ın verilerine göre, Taliban’ın Gazne’ye yönelik saldırılarına yanıt olarak Afganistan’daki ABD hava kuvvetleri, başta Nehri Serrac bölgesi olmak üzere ülkenin güneyindeki Helmend vilayetinde Taliban mevzilerini ağır bombardımana tuttu. Bölgeye yönelik hava saldırılarında 19 Taliban militanının öldüğü, ülkenin güneyindeki stratejik bölgelerde Taliban’a ait silah depolarının da imha edildiği kaydedildi.

Öte yandan Afganistan ordusu yaptığı yazılı açıklamada, Taliban’ın başkent Kabil’in doğusundaki Surobi ilçesinde hükümet güçlerine yönelik saldırı girişimlerinin boşa çıkartıldığı belirtildi. Afganistan ordusuna bağlı 201 Kolordusu tarafından yapılan açıklamada, Taliban’a bağlı bir grubun geçtiğimiz Cuma günü Azbin Dara bölgesinde orduya ait bir gözlem merkezine saldırı girişiminde bulunduğu ifade edildi. Afganistan ordusu, elde edilen istihbarat bilgilerine dayalı olarak söz konusu grubun takip edildiğini, iki militanın öldürüldüğünü ve 3 militanın da yaralandığını duyurdu. Taliban ve diğer silahlı gruplar tarafından konuya dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Taliban, resmi internet sitesi aracılığıyla Afganistan’daki farklı birçok vilayette yürüttükleri operasyonların Helmend’e kadar genişlediğini, hafif ve orta ölçekli silahların kullanıldığı saldırılarda can kayıplarının yaşandığını bildirdi. Aynı şekilde Paktiya vilayetindeki Hacı Aryub, ülkenin batısındaki Ferah’ta yer alan Daştak, Uruzgan’daki Zarteli’de hükümet güçleri ve Taliban unsurları arasındaki çatışmaların devam ettiği kaydedildi.