Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kabil Hükümeti’nin Taliban’a yönelik operasyonları sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afgan ordusuna yakın Hama Press haber ajansının aktardığına göre, Afganistan’ın güneydoğusunda yer alan Gazne vilayetindeki Afgan hava kuvvetleri tarafından düzenlenen saldırılarda 31 militan öldü. Afgan ordusuna bağlı Feylek-ul Raad yaptığı açıklamada, Hociyani ve Nava bölgelerinde hava saldırısı düzenlendiğini belirtti. Açıklamada, Afgan güçlerinin Andar ve Meydan-ı Vardak’a yönelik operasyonları sırasında da 9 patlayıcı madde ele geçirdiği ifade edildi. Taliban sözcüsü ise Afganistan hükümetinin, Gazne yakınlarındaki çatışmalara dair ifadelerini reddetti.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Gazne’deki çatışmalara ilişkin Kabil hükümeti tarafından yapılan açıklamaların doğru olmadığını söyledi. Mücahid, hükümetin ifadelerinin “çökmekte olan Afgan ordusunun moralini yükseltmeyi” hedeflediğini vurguladı.

Öte yandan hükümet yetkilileri, Afganistan’ın kuzeyindeki Belh vilayetinde orduya ait bir helikopterin düşmesi sonucunda 3 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Alman Haber Ajansı’nın (DPA) aktardığına göre Afganistan ordu sözcüsü Hanif Rezai, 2 Eylül’de Belh vilayetinde Afgan ordu karargahında yaşanan olayda 2 askerin ve bir yabancı pilotun hayatını kaybettiğini söyledi. Afgan sözcü, 7 güvenlik görevlisinin akıbetinin henüz bilinmediğini belirtti.
Aynı şekilde Belh’deki bölgesel konsey üyesi Muhammed Efdal Hadid, kazada en az 10 kişinin öldüğünü ve pilotun kimliğinin henüz belirlenmediğini ifade etti. Kuzeydeki Afgan polis sözcüsü, düşmesinin hemen ardından helikopterde yangın çıktığını açıkladı. Yerel bir televizyon kanalı ise kazanın görüntülerini yayınlarken yetkililer, helikopterin çoğunluğu Taliban tarafından kontrol edilen Belh’in batısındaki Faryab bölgesinde takviye ve malzeme taşıdığını duyurdu.

Öte yandan NATO ve ABD birliklerinin komutanlığını yürüten General John Nicholson’ın görevi, özellikle Afgan hükümet güçlerinin önemli ölçüde gerilemesi çerçevesinde ABD medyasından yapılan geniş çaplı eleştirilerin ardından 2 Eylül’de General Scott Miller’e devredildi. General Scott Miller, Afganistan’daki NATO birlikleri komutanlığından önce Ortak Özel Harekât Komutanlığı’nda (JSOC) görev yapıyordu. Aynı şekilde Afganistan savaşına katılan ve ABD birliklerine liderlik eden Miller, görevi devraldığı tören esnasında NATO kuvvetlerine, Afgan hükümet güçlerine, savaşın devam ettiği 17 yıl boyunca aralarındaki işbirliği ve yaptıkları fedakarlıklara övgüde bulundu.

General Miller, “Afganistan’da şiddet” olarak nitelendirdiği durumun kalıcı bir şekilde çözüme kavuşturulması ihtiyacına vurgu yaptı. ABD’li General, “Başarılı olmak için sürekli çalışmalı, düşmana ve çevreye uyum sağlamayı öğrenmeliyiz. Realizme yer yok. Sıkıntıya boyun eğemeyiz” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Trump yönetimi, 1 yıl önce Afganistan’daki yeni stratejisini açıklayarak, “Taliban’a yönelik hava saldırılarının yoğunlaştırılacağını”, Afgan kuvvetlerine eğitim ve danışmanlık hizmeti sağlamaları için “bölgeye askeri takviyede bulunulacağını” duyurmuştu. Ancak şu ana kadar herhangi bir başarılı ABD stratejisi ortaya koyulamazken, Afganistan’daki sivil ölümleri de şu ana kadar benzeri görülmemiş bir düzeyde arttı. Aynı şekilde Taliban, ülkedeki birçok bölgede nüfuzunu genişletti.

Diğer taraftan Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar vilayeti valisi, Pakistan büyükelçiliğinin Celalabad şehrindeki Pakistan konsolosluğunun işlerine müdahalesini kınadı. Valilik bürosu tarafından yapılan yazılı açıklamada, konsolosluğun Afgan halkına yönelik muamelesinin kabul edilemez olduğu ve Nangarhar valiliğinin konuya dair bazı adımlar attığı belirtildi.

Afganistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sıbgatullah Ahmedi, Pakistan ve Afganistan hükümetlerinin konuyu takip ettiğini ve Afganistan Dışişleri Bakanlığı’nın anlaşmazlığı en yakın zamanda çözüme kavuşturacağını açıkladı. Pakistan, Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar valiliğinin konsolosluk ve çalışanlarına karşı kötü muamelede ve kısıtlamalarda bulunduğunu söylemiş, ülkenin doğusunda yer alan Celalabad’daki Pakistan konsolosluğunun kapatıldığını duyurmuştu.

Öte yandan Afganistan hükümeti yetkilileri arasındaki anlaşmazlıklar tırmanmaya devam ediyor. Bu durum ise hükümet ve ordu arasında Taliban’a karşı mücadelede birçok zorluğun yaşanmasına neden oluyor.

Bu çerçevede Afganistan İçişleri Bakanı Wais Ahmad Barmak, geçtiğimiz haftalarda başkente yönelik bir füze saldırısının ardından başkent Kabil’de Polis Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Muhammed Sadık Muradi ile bir araya geldi. Söz konusu saldırıda yüzlerce asker ve hükümet çalışanı hayatını kaybetmişti.

Afganistan İçişleri Bakanı yaptığı açıklamada, güvenlik birimlerindeki yetkililer arasında var olan anlaşmazlıkların, karışıklık oluşturmadığını ve stratejinin iyileştirilmesi konusunda birlikte çalışıldığını belirtti. Ancak geçtiğimiz günlerde Afgan yetkililerin verdiği televizyon röportajları, çeşitli yetkililer ve Cumhurbaşkanı Eşref Gani liderliğindeki hükümete dair geniş bir bakış açısı oluşturdu.

Zira Afganistan’daki bazı resmi partiler, ekim ayındaki seçimlerden önce sivil ayaklanma çağrısında bulunmuşlardı. Aynı şekilde Ulusal Güvenlik Danışmanı Hanif Atmar, geçtiğimiz hafta görevinden istifa ettiğini açıkladı. Atmar’ın ardından Savunma, İçişleri Bakanları ve İstihbarat Teşkilatı Başkanı istifa dilekçelerini sundu. Ancak bakanların istifaları Cumhurbaşkanı Gani tarafından reddedildi.