Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kabil ile Taliban arasında cesaret verici görüşmeler | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Afganistan’da 17 yıl süren savaştan sonra hükümetle Taliban arasındaki görüşmeler için cesaret verici gelişmelerin yaşandığını belirtti.

Mattis, Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin çağrısıyla Taliban’la Ramazan Bayramı dolayısıyla üç gün ateşkes ilan edildiğine atıfta bulunarak, görüşmelerin bu anlayışla devam etmesini istediklerini ifade etti.

Mattis, Taliban’ın ateşkesi uzatmayı reddetmesine ve saldırılara devam etmesine rağmen, militanların bayramı kutlamak için güvenlik güçleri ve sivillerin arasına katılmasından ‘umut verici’ olarak bahsetti.

2001’deki ABD işgalinden bu yana Afganistan’daki ilk ateşkes uluslararası ölçekte memnuniyetle karşılandı.

Beklentiler oldukça yüksek

Taliban’ın Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ‘ateşkesin uzatılması çağrısını’ reddetmesine rağmen, Pakistan hükümetinin himayesinde, İslamabad’da Afgan hükümeti ile Taliban arasında doğrudan görüşmelerin yeniden başlayacağına dair beklentiler var.

Üst düzey görüşmeler devam ediyor

Afgan yetkilileri ile Taliban temsilcileri arasındaki ilk görüşmelerin henüz açıklanmayan bir yerde gerçekleştiği ve bazı ülkelerden temsilcilerin bu görüşmelere katıldığı düşünülüyor. Ayrıca üst düzey bir Afgan delegasyonunun, geçen hafta Taliban ile barış görüşmelerinin sürdürülmesi konulu istişareler için İslamabad’a kısa bir ziyarette bulunduğu bildirildi.

Heyet, Afgan İçişleri Bakanı Yasin Ahmed Barmak, Ulusal Güvenlik Danışmanı Muhammed Hanif Atmar, İstihbarat Şefi Masum Stankzai ve diğer yetkililerden oluşuyordu.

Pakistan arabulucu olmayı kabul etti

Pakistan hükümeti, iki taraf arasındaki müzakereler için arabulucu olmayı kabul etti. Bir Pakistanlı yetkili, barış çabalarını sürdürme konulu anlaşmanın Genelkurmay Başkanı Qamar Javed Bajwa’nın Kabil’e son ziyareti sırasında yapıldığını söyledi.