Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kabil: Özel Kuvvetler, Taliban cezaevinde bulunan onlarca tutukluyu serbest bıraktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan yetkilileri, özel kuvvetlerin Taliban’ın ülkenin güneyinde bulunan Helmand eyaletindeki cezaevinde tutuklu bir kaç kişiyi serbest bıraktığını açıkladı.

Bölge sözcüsü Muhammed Ömer, Alman Basın Ajansı’na (DPA) yaptığı açıklamada; özel kuvvetlerin Helmand ilinde Taliban’ın cezaevi gibi kullandığı bir evi, pazar akşamı geç saatlerde baskın yaptığını açıkladı.

Sözcü, ilk raporlara göre 27 kişinin serbest bırakıldığını, tutuklanan kişilerin kimlik tespiti için yapılan soruşturmanhın devam ettiğini bildirdi.

Bölge Konseyi Üyesi el-Hac Abdulahad Sultan Ruvi yapılan baskın ile ilgili olarak, Taliban cezaevinden kurtarılanlar arasında polis memurları olabileceğini dile getirdi.

Taliban, 41 kişinin serbest bırakıldığını açıkladı

Taliban cezaevlerinden birine, Afgan ve ABD kuvvetleri tarafından baskın düzenlendiğini bildiren Taliban sözcüsü Kari Yusuf Ahmedi, Çoğunluğunu katiller ve hırsızların oluşturduğu 41 kişi serbest bırakıldığını açıkladı.

Saldırılarda 11 Afgan polisi öldü

Afganistan’da bir yetkili, ülkenin batısında Taliban ile girilen çatışmalarda sırasında 11 polis memurunun öldürüldüğünü bildirdi.

Dün sabah Farah vilayetine bağlı Rud ilçesinde bir pazarda 3 polis kontrol noktası, bir grup Taliban militanın saldırısına uğradı.

Farah Bölge Meclisi Üyesi Cemile Emini DPA’ya yaptığı açıklamada, 8 polis memurunun yaralandığı saldırıda 4 polis memurunda kayıp olduğunu belirtti. Emini, Taliban militanlarının, 3 kontrol noktasını yaktıktan sonra bölgeyi terk ettiğini kaydetti.

Bölge vali sözcüsü Muhammed Nasır Mehri, 6 polis memurunun öldürüldüğünü ve 8 kişinin yaralandığını açıkladı. Mehri, saldırıların püskürtüldüğünü 8 Taliban militanın öldürüldüğünü ve 6’sının da yaralandığını bildirdi.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, saldırılarda militanların çok sayıda polisi öldürdüğünü ve Farah’taki Afgan kuvvetlerine karşı şiddetin arttığını ifade etti.

Taliban saldırıları arttı

Taliban militanlarının Kandehar eyaletinde ve Farah bölgesinde birçok güvenlik noktasına yaptığı baskınlarda, Afgan güvenlik güçlerinden 37 kişi hayatını kaybetti. Afganistan’daki kontrol noktalarını ve güvenlik merkezlerini hedef alan saldırılar son aylarda arttı.

Çatışmalar yoğunlaştıkça, NATO’nun bu yıl Afganistan’daki uluslararası güçlerin güçlenmesi için katkıda bulunulmasına karar verdiği Afgan güvenlik güçleri, maddi ve manevi zayıflıyor. Birçok yabancı ek birliğin Afgan güvenlik güçlerine eğitim vermesi bekleniyor

Ahmet Şah Mesud taraftarları Kabil sokaklarına döküldü

Afganistan cihad liderlerinden Ahmet Şah Mesud’un suikaste uğramasının 16. yıldönümünde, onlarca Mesud yanlısı Kabil sokaklarına döküldü. Arabalarında Mesud’un resimleri bulunan destekçiler havaya rastgele ateş açtı.

İçişleri Bakanlığı, havaya ateş açan 12 kişinin tutuklandığını, karnından vurulan bir kişi dışında aralarında bir kadın ve polisinde bulunduğu 13 yaralının durumunun iyi olduğunu açıkladı.

Kabil sakinlerinden Abdulvasit, “Birçok yabancının kullandığı havaalanı yolu boyunca ateş ettiler. Güvenlik güçlerinin, özellikle içişleri bakanının bu konuda bir şeyler yapmasını istiyoruz” dedi.

2001 yılında suikasta kurban giden Mesud, Sovyetlerin Afganistan’ı istila etmesine direnen Afgan liderlerinden biriydi. Sovyetler ülkeyi terk ettikten sonra 1990’lı yılların başlarında Burhaneddin Rabbani yönetiminde savunma bakanı ve başkan yardımcısı görevlerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Gani’den, su krizi uyarısı

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Kabil ve ülkedeki diğer büyük şehirlerde başlayan su krizi için uyarıda bulundu. 4. Ulusal Konferansı’nda Kabil’deki kentsel alanlarla ilgili olarak kaynaklarla ilgili stratejik eksikliğin olduğunu, bunun Afgan Hükümeti’nin en kötü miraslarından biri olduğunu söyledi.

Son üç yıldır su kaynakları konusunda kapsamlı araştırma ve çalışmalar yapıldığını belirten Gani, hükümetin özellikle Kabil’deki su kaynakları için önemli planları olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Gani, başkenti de tehdit eden büyük su kriziyle mücadele etmek amacıyla bir su deposu inşasının da dâhil olduğu büyük bir projenin başlatılacağını söyledi.