Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kabil, yeni bir katliamdan kurtuldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’ın başkenti Kabil’deki domates kasaları altında gizlenen içinde patlayıcı bulunan kamyon, bir güvenlik noktasında durmayı reddeden şöförün etkisiz hale getirilmesinin ardından boşaltıldı.

Afgan polisi, Kabil’deki domates kasaları altına gizlenmiş patlayıcı yüklü bir kamyon ele geçirdi. Dün açıklanan habere göre yetkililer, bir kamyon dolusu bomba patlasaydı yüzlerce kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olacak bir katliam kaçınılmaz olacaktı.

İçişleri Bakanlığı, patlayıcı madde ve her biri 100 kg ağırlığında iki bomba ile dolu 30 plastik bidonu taşıyan bir kamyon, şoförü güvenlik noktasında durmadığı için polis tarafından vurulduğunu açıkladı.

Bakanlık bildirisine göre, şoför, kamyonla kontrol noktasından kaçmayı amaçladı, ancak polis tarafından vuruldu. Şöförün yaralanmasının ardından kamyon durduruldu.

Batılı bir güvenlik kaynağı AFP’ye, 20 kilogramlık varilde gübre endüstrisinde de kullanılan amonyum nitrat bulunduğunu söyledi. Fotoğraflar, cihazların bir elektrik teline bağlandığını gösteriyor. Kaynaktan biri “Kayıp olan tek şey patlatıcıydı” dedi. İçişleri Bakanı Vekili Weis Barmak gazetecilere verdiği demeçte, planın “şehir merkezine girip bazı hükümet tesislerini hedeflemek” olduğunu söyledi.

Kabil Polis Şefi Salim Asas, bir kontrol noktasındaki polislerin, Pazar gecesi şehre girdiği sanılan aracı durdurmaya çalıştıklarını söyledi.

Salim, “Afgan Ulusal Polisi’nin şehre zorla girmeye çalışan bir araç hakkında bilgi aldığını, şoföre durmasını emrettiğini ama şoförün kaçıp başka bir arabaya çarptığını, ifade etti. Amonyum nitrat da dahil olmak üzere binlerce kilogram patlayıcının domates kasaları altında saklandığını da sözlerine ekledi.

31 Mayıs’ta Kabil’in diplomatik bölgesinde düzenlediği saldırıda 150 kişiyi öldüren ve çoğu sivil olan 400 kadar insanın yaralandığı bombalı araç patlaması, Afgan yönetiminde güvenlik önlemlerini artırdı.

2001’den beri şehirdeki en kanlı saldırıyı hiçbir grup üstlenmedi.

Batılı yetkililer, bir kanalizasyonda kullanılan kamyonda paketlenmiş 1500 kilogramın üzerinde patlayıcının kullanıldığına dikkat çekti.

Kabil Hükümeti, bu tarz eylemler düzenleyen Hakkani örgütünün Taliban ile bağlantılı olduğunu ilerisürüyor. Taliban ise nadiren çok sayıda sivil ölümle sonuçlanan bombalı saldırıları kabul ediyor.

Saldırı girişimini takiben, yetkili makamlar diplomatik bölgedeki polis kontrol noktalarının sayısını artırdı ve kamyonların şehir merkezine girmesini önlemek için özel engeller oluşturdu. Dedektörler, uluslararası kuruluşların elçilikleri ve karargahlarının bulunduğu bölgeye giden kamyonları incelemek için kullanıldı. Ağustos ayında Afgan istihbaratı, tavuk yemi olarak etiketlenmiş sandıkların altında gizlenmiş 16 tonun üzerinde bomba taşıyan bir kamyonu ele geçirdi.

İHA saldırıları sürüyor

Bir Afganlı yetkili, önceki gün, Bir ABD insansız hava aracının (İHA) doğu Kunar bölgesinde 10’dan fazla sivili öldürdüğünü bildirildi.

Afgan parlamentosunda Kunar bölgesinden bir milletvekili Mevlevi şehzade Şehid, İnsansız uçakların, dünden bir önceki gün Suakimse bölgesinde iki komşu evi bombaladığını belirtti.

Şehid, Alman haber ajansına verdiği demeçte, iki aşiret büyüklerinin, Malik Macid Han ve Malik Taur Han’ın , saldırı gerçekleştiğinde akrabalarıyla birlikte bir evde toplandıklarını açıkladı.birinin evinde toplanıyordu. Macid ailesinden 6 kişi , Taur ailesindense 4 kişi hayatını kaybetti. Kunar Bölgesi Meclis Başkanı Din Muhammed Sabayi, bombardımanın gerçekleştiği bölgede militan bulunmadığını söyledi. Sabai, “Bombalama hatalı istihbarata dayanıyordu,” dedi.

Afgan “kurbanlar için adalet yerine getirilmelidir”. Bölge hükümetinin göstericilerin örgütlenmesiyle birlikte Afgan hükümeti bu talepleri karşılamazsa, Bölge Konseyi’nin kapatılması yönünde uyarıda bulundu. Bölgenin valisi Abdul Gani bombalamayı doğruladı. Ancak ölülerin sivil olmadığını ileri sürdü. Bombalamada öldürülenlerin hepsi silahlıydı dedi.

ABD kuvvetleri olay hakkında henüz yorum yapmadı. Afganistan’daki Birleşmiş Milletler Yardım Misyonu (UNAMA) tarafından geçen hafta Perşembe günü yayınladığı yeni bir rapora göre, Afganistan’daki ve ABD hava operasyonlarında meydana gelen sivil kayıpların bu yılın ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 52 arttığını belirledi.

Raporda, Ocak ayından Eylül ayının sonuna kadar bu yıl 205 kişi öldü ve 261 kişi yaralandı. UNAMA, hava operasyonlarında meydana gelen sivil kayıpların artmaya devam etmesinden duyduğu endişeleri yineledi.