Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kabila, Kongo Başkanlığını bırakıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Başkanı Joseph Kabila’nın sözcüsü çarşamba günü gazetecilere yaptığı açıklamada önümüzdeki Aralık ayında yapılacak seçimlerde 3. dönemde Kabila’nın aday olmayacağını açıkladı.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ni 2001’den bu yana 2 dönem yöneten Kabila, başkanlık dönemini 2 olarak sınırlayan anayasaya uyarak, siyasi geleceği ve iktidarda kalma düşüncesiyle ilgili tartışmalara da son noktayı koymuş oldu.

Kabila, seçimlerden tamamen elini çekmeyerek, önümüzdeki seçimlerde eski İçişler Bakanı Emmanuel Ramazani Shadary’i aday olarak gösterdi.

Başkan Kabila’nın sözcüsü, Başkan Kabila’nın istişareleri ve görüşmeleri sonucunda görüş birliğiyle Shadary’nin aday gösterildiğini açıkladı. Shadary, ‘insan hakları ihlallerine’ karıştığı gerekçesiyle geçen yıl AB yaptırımlarına maruz kalan Kongo’daki siyasi figürlerden biriydi. Shadary birkaç ay önce iktidar partisinin daimi sekreterlik görevini için İçişleri Bakanlığı görevinden ayrıldı.

İç baskılar farklı ülkeler tarafından desteklendi

Kongo’daki iç baskı Fransa, İngiltere ve ABD tarafından desteklendi. Başkan’ın anayasaya aykırı olarak 3. Dönem de seçilmesiyle ilgili Kongo’daki iç baskı Fransa, İngiltere ve ABD tarafından desteklendi. Bu bağlamda ABD Başkanı Donald Trump’ın Kabila’nın iktidarda kalmasını engellemek amacıyla Kabila’nın rejimine karşı ‘daha fazla yaptırım’ uygulamaya hazırlandığı konusunda haberler ortaya çıkmıştı.

ABD yönetimi daha önce 2017 yılında Kinşasa’daki üst düzey bir yetkiliye yaptırım uygulamıştı. Aralık ayında Kongo Başkanı’nın yakın arkadaşı olan İsrailli işadamı Dan Gertler’e yaptırım uygulanmış, geçtiğimiz Haziran ayında ise Kabila’nın bir aile üyesinin ABD vizesi alması engellenmişti.

Kongo’daki Uranyum da dahil olmak üzere değerli madenlerin yanı sıra en büyük kolbalt madeninin bulunması nedeniyle dünya çapında Kongo’ya büyük bir ilgi görüyor. Çoğunlukla cep telefonları yapımında kullanılan kobalt, ABD endüstrisinde temel olarak kullanılan madenlerden biridir. ABD’nin Kongo Büyükelçisi’nin açıklamasına göre, ABD Senatosu’nda yapılan duruşmalar sırasında bu fakir Afrika ülkesindeki gelişmeler ele alındı.

47 yaşındaki Joseph Kabila, 2001’de babası Laurent’ın bir suikast sonucu öldürülmesinden sonra ülkenin başına geçmiş, Kongo’daki en güçlü ve en tehlikeli figürlerden biri oldu. Kabila, ekonomik politikalarının başarısız olmasına rağmen ülkeyi demir yumrukla yönetmeyi başardı.

Nikki Haley ile konuşmayı reddetti

İktidardan ayrılması için artan uluslararası baskılar önünde Kabila, geçtiğimiz ay, görevde kalmak için anayasayı ihlal ettiğini söyleyerek açık bir ihlalde bulunan ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) temsilcisi Nikki Haley ile konuşmayı reddetmişti.

25 Temmuz’dan bu yana başkanlık adayları için kapılar açıldı. Kabila, 8 Ağustos’ta aday olmayacağını ya da kendisine yakın birini aday olarak göstermemeye karar verdi.

Öte yandan muhalefet lideri Moise Katumbi, başkanlık seçimlerinde aday olmak için sürgünden dönmeye çalıştığında, yetkililerin Zambiya kara sınırından girmesini engellediğini açıkladı. Hükümetin Başkanı Kabila’ya karşı komplo kurmakla suçlanmasından ve yolsuzluk suçlamalarından gıyabında 3 yıl hüküm verilmesinden sonra Mayıs 2016’da Kongo’dan ayrıldı.

Ülkeye girişinin engellenmesi hakkında konuşan Katumbi, “Benim suçum aday olmak için ülkeye girmek istemem. Beni engellemeye çalışarak, Kongo halkını gerçek seçimlerden mahrum bırakmaya çalışıyorlar” dedi.