Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kabil’de intihar saldırısı: 9 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir intihar bombacısı, Tacik Cemiyeti İslami Partisi’nin gerçekleştirdiği toplantının düzenlendiği salonun önünde kendini patlattı. Patlamada çevrede bulunan 9 kişi hayatını kaybetti.

Reuters Haber Ajansı’nın haberine göre, DEAŞ terör örgütü kendi haber ajansı “AMAK” yetkilileri aracılığı ile saldırıyı üstlendiğini duyurdu.

Saldırı, Afganistan’da Müslüman bir siyasi parti olan Tacik Cemiyeti İslami Partisi’nin önde gelen isimlerinden bir olan ve Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’yi açıkça eleştiren Belh Valisi Ata Muhammed Nur’un destekçileri ile bir araya geldiği sırada gerçekleşti.

Kabil polis sözcüsü Abdül Beşir Mücahid, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada, intihar bombacısının salona girmeye çalıştığı sırada güvenlik tarafından engellenmesinin ardından kendisini patlattığını belirtti. Mücahid, hayatını kaybedenler arasında güvenlik görevlilerinin de olduğunu aktardı.

Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Necip Daniş, yaptığı açıklamada, olayda 7 güvenlik memuru ve 2 sivilin hayatını kaybettiğini 7 kişinin ise yaralandığını söyledi.

Belh Valisi Ata Muhammed Nur’un yardımcıları tarafından yapılan açıklamaya göre, saldırı anında Nur, toplantı salonuna henüz gelmemişti.

Toplantıya katılan Harun Mu’terif isimli görgü tanığı olay anında yaşadıklarını şöyle aktardı, “Öğle yemeğinden sonra büyük bir patlama sesiyle birlikte cam kırılması sesleri duyuldu. Büyük bir kaos ve paniğin yaşandığı salondan derhal çıktık. Dışarıya çıktığımızda ise yerde 2 polis memuru ve sivillerin olduğu çok sayıda cesetle karşılaştık” ifadelerini kullandı.

Olay yerine çok sayıda polis ve istihbarat memuru intikal etti.

Muhammed Nur, daha önce, 2019 yılı seçimlerinde cumhurbaşkanlığına aday olabileceğini açıklamıştı.

Öte yandan Muhammed Nur, Afganistan’da adı sürekli skandallarla anılan ve geçtiğimiz mayıs ayında Türkiye’ye kaçan Başkan Yardımcısı General Abdurreşid Dostum’un iade edilmesi çağrısında bulunmuştu.