Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kabil’de saldırı planlayan iki DEAŞ üyesi yakalandı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan Ulusal Güvenlik Müdürlüğü, başkent Kabil’de bir camiye yönelik saldırı planı yapan iki DEAŞ üyesinin yakalandığını duyurdu.

İstihbarat yetkilileri, söz konusu kişilerin İhsanullah Kerimullah ve Ömer Abdul Hadi olduğunu açıkladı. Müdürlük tarafından yayınlanan bildiride İhsanullah’ın DEAŞ’ın askeri komitesinin, Ömer’in ise terör örgütünün askerlik komitesinin önemli bir üyesi olduğu kaydedildi.

Bildiride, söz konusu şahısların Kabil’deki İmam Zaman Camii’ne yönelik kanlı bir saldırı planı yaptıkları ve diğer terör eylemlerine de karıştıklarını itiraf ettikleri kaydedildi.

ABD, geçtiğimiz günlerde 17 yıldır devam eden çatışmalar çerçevesinde Taliban’la mücadele için Afgan askerlerini daha iyi şekilde eğitmek üzere deneyimli bir askeri taburunu Afganistan’a gönderdi. Ancak AFP’nin belirttiğine göre uzmanlar, Afganistan’da daha önce birkaç defa hizmet etmiş olsalar bile deneyimli eğitmenleri bir araya getiren “Güvenlik Kuvvetleri Destek Taburu”nun başarı şansından şüphe ediyor.

ABD ve NATO, birçok kez Afganistan ordusunu eğitme girişiminde bulundu. Ancak devam eden yolsuzluk bu girişimleri baltalarken ölü sayılarının artması da askerlerin ordudan kaçma oranlarını yükseltti. Aynı şekilde ABD Savunma Bakanlığı, Afganistan güvenlik birimleri saflarında insan haklarına yönelik işlenen onlarca ihlali soruşturmaya başladı. Diğer taraftan yapılması planlanan eğitimlerin, öncekilerden farklı olarak ülkedeki cephelere yakın yürütüleceği ve bu sebeple daha riskli olacağı bildirildi.

Yapılan açıklamalara göre söz konusu eğitimler, Afgan askerlerin daha fazla silah becerisi kazanmalarına ve askeri doktorların savaş tedavisi alanında eğitilmelerine katkı sağlayacak. Ayrıca Afgan ordusuna on özel askeri personel da katılacak. Söz konusu personelin 300 ila 400 kişilik taburlara denk geldiği ifade edilirken, Helmand eyaleti de dâhil Afganistan’ın her yerine dağılacaklarına dikkat çekildi.

Afgan ordusunu eğitim operasyonu, NATO birimleri ve Afganistan özel kuvvetlerine eşlik eden ABD birliğiyle sınırlandırıldı. Söz konusu operasyonlar, Afganistan’daki NATO askerlerinin sayısının azaltılmasıyla 2014 yılında askıya alınmıştı.

Eğitimler, Taliban’ın tekrar ortaya çıkması ve her yıl binlerce kişinin ölmesi neticesinde bir kez daha gündeme geldi. Ayrıca ABD’de yayınlanan resmi bir raporda ABD askerlerinin yabancı güçleri eğitim hazırlığı yapması sert bir şekilde eleştirildi. Demokrasi Savunma Merkezi’nde Afganistan işleri uzmanı Bill Roggio ise sınırlı olsa bile bu güçlerin konuşlandırılmasının doğru yönde atılmış bir adım olduğunu belirtti.

Roggio, AFP tarafından kendisine yöneltilen “Olaylar bir kenarda gelişecek mi yoksa eğitim gerçek bir fark oluşturacak mı? Başka bir deyişle Afganistan, Taliban’ı durdurabilecek veya yenebilecek mi?” şeklindeki soruya ise konuya dair şüpheleri olduğunu söyleyerek yanıt verdi.

ABD komutanlığı, Güvenlik Kuvvetleri Destek Taburu’nun daha etkili hava saldırısı yapılmasının, Pakistan’ı da içine alan geniş bölgesel stratejisinin Afganlara Taliban hareketini püskürtme konusunda yardım edeceği belirtildi. ABD Savunma Bakanı James Mattis ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Eğitim programı hakkında bilgilendirildim. Askerlerin tecrübesi, seçimi ve eğitimleri açısından kaliteleri bana büyük bir güven veriyor” dedi.

ABD, Kabil hükümetinin kontrol ettiği alanlarda Afgan nüfusunun yüzde 64’ünün yaşadığını, Taliban’ın bölgede yüzde 12’lik bir nüfusun kontrolünü sağladığını ve geri kalan nüfusun dağınık halde olduğunu belirtti.