Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kabil’deki seçim merkezleri yakınlarında saldırı düzenlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’da milletvekili seçimleri için halk sandık başına giderken Kabil’de seçim merkezlerine yakın noktalarda patlamalar meydana geldi. Ölü ya da yaralılarla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

AFP muhabiri patlamanın ardından seçmelerin kaçıştığını belirtti. Sağlık Bakanlığı saldırı sonucunda ölenlerin ve yaralananların bulunduğuna dair haberleri doğruladı.

Parlamento seçimleri, terör saldırıları ve yolsuzluk iddialarının gölgesinde yapılıyor. Yetkililer artan şiddet olaylarından dolayı ülkenin güneyindeki Kandahar’da seçimleri erteledi.

Başkent Kabil’deki seçim merkezinde oyunu kullanan Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, her Afgan’ın oy kullanma hakkı olduğunu belirterek, vatandaşlara sandık başlarına gitmeleri için çağrıda bulundu.

Yetkiler, özellikle Kandahar’da bir polis şefine düzenlenen suikastın ardından yaşanan şiddet olaylarının seçimi olumsuz etkilediğini, seçmen oy kullanmaktan endişe duyduğunu belirtti.

Taliban yaptığı yazılı açıklamada, seçimlere katılmama çağrısında bulunarak, seçim merkezlerine saldırı düzenlenebileceğini belirtmişti.