Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kaçkar Dağları’ndaki ‘Buzul Göller’ turistleri cezbediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Karadeniz bölgesinde bulunan Kaçkar dağlarının zirvelerinde çok sayıda buzul gölleri bulunuyor. Hem Türkiye’de yaşayanların hem de yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bu göller, son yıllarda Arap turistlerin ilgi odağı oldu.

Kaçkar Dağları Milli Parkı, zengin doğası, tüm yıl boyunca karla kaplı zirveleri, buzul gölleri, doğal su kaynakları ile 52 bin 970 hektarlık bir alanı kapsıyor. Ayrıca içerisinde, çok sayıda büyük buzul vadileri, isimleri belli 35 büyük buzul gölü ve yüzden fazla isimsiz küçük buzul gölleri yer alıyor.

Bu buzul göller, yüksekliği 700 ila 3 bin 700 metre arasında değişen aralıklarla yer alıyor. Bu yükseklik seviyeleri, buzul göllerinin tüm yıl boyunca donmuş bir halde kalmalarına yardımcı oluyor. Kaçkar Dağları Milli Parkı’ndaki buzul vadileri arasında en uzunu 12 kilometrelik Elevit teknesi olarak tescillenirken 4 buzul vadisinin uzunluğu ise 10 kilometreyi aşıyor.

Kaçkar Dağları alternatif turizm arayanlar için iyi bir fırsat sunuyor. Yaz aylarında dağ tırmanışı gerçekleştirmek isteyenleri, bu zorlu yolculuğun sonunda, zirvede güzel bir sürpriz bekliyor. Burada sizleri buzul göller karşılıyor. Sıcaklıkları 5 ila 10 derece arasında değişen bu göllerde yüzmenin tadını varabilirsiniz. Başlangıçta buzul göllere girmek gerçekten zor olsa da, el ve ayaklarınızı saran göl sularına kendinizi bırakabilir ve bu sularda yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Göller ve çevresindeki doğa manzarası, muazzam güzellikteki ormanlar ile bezenmiş, hayallere dalmanızı sağlayan büyüleyici bir tablo gibi.

Buzul göllerin çevresinde geceyi geçirmek isteyenler, sanki yere inmiş gibi görünen parlak yıldızlarla süslenmiş berrak bir gökyüzünü seyretme keyfini yaşıyorlar.

Dağların ortasında büyük parlak bir mavi göz gibi duran ve Artvin’in Yusufeli ilçesinde bulunan Büyükdeniz Gölü, Türkiye’nin en yüksek göllerinden biri. Buraya ancak Yusufeli ilçesinin Yaylalar köyünden 6 saatlik bir yürüyüşün ardından ulaşılabiliyor. Dilber Düzü bölgesinde kamp kurarak geceyi burada geçiren ziyaretçiler, yüksek rakımda yıldızları izlemenin keyfini çıkarıyor. Bol bol fotoğraf ve görüntü çekerek tatillerini ölümsüzleştirme fırsatı da yakalıyor.

Buzul göllere tırmanma fikrinden etkilenmiş bir Türk, Turan Altınbaş AA ekibine şunları söylüyor, “Burayı sık sık ziyaret ediyorum. Yaklaşık iki yıldır, televizyon programları, filmler ve belgesellerde gördüğüm bu rüyayı yaşıyorum. Bulduğum ilk fırsatta geldim ve çok etkilendim. Suyu sevdiğim için özellikle buzul göllerine gerçekten bayıldım.”
Kuveytli bir turist, bu muhteşem tecrübeyi yaşadığı için gerçekten çok mutlu olduğunu ve buzul göllerinde yüzmenin tadını çıkardığını ifade ediyor.