Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kadın bakanlardan kadınların siyasetteki rolünü güçlendirme çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

On dokuz kadın Dışişleri Bakanı, Kanada’nın Montreal şehrinde bir araya gelerek bir toplantı düzenledi.

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland cuma günü başlayan iki günlük zirvenin açılışında yaptığı konuşmada
“Kadınların toplumların karşı karşıya kaldığı siyasi, ekonomik ve sosyal sınamalara çözüm bulunmasında anahtar rolü oynadığını” söyledi.

Zirvede dört ana tema ele alındı; siyasette ve liderlikte kadın, demokrasinin güçlendirilmesi, barışın ve güvenliğin teşvik edilmesi, cinsiyet temelli ayrımcılığın ortadan kaldırılması.

‘Daha güçlü toplum için’

Freeland, siyasette eşit temsil ve kadın haklarına saygıyı her zaman destekleyeceğini belirterek “Ancak hepimiz karar verme mekanizmasında yer alırsak toplumlarımız, ekonomilerimiz, orta sınıfımız daha güçlü, refah ve güvenli olur” diye konuştu.

Zirvenin eşbaşkanlığını Freeland ile Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Temsilcisi Federica Mogherini yaptı. İki eşbaşkan da bu zirvenin ilerideki kadın bakanlar arasındaki işbirliğini geliştirmek için bir başlangıç olmasını umduklarını belirtti. Zirveye, Andorra, Bulgaristan, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Gana, Guatemala, Güney Afrika, Hırvatistan, Honduras, İsveç, Kenya, Kosta Rika, Namibya, Norveç, Panama, Ruanda ve Saint Lucia’dan bakanlar katıldı.