Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kafkasyalı DEAŞ militanlarının aileleri Grozny’e dönmeye başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rus haber ajansı Ria Novosti’de yer alan haberde, Suriye’deki sıcak çatışma alanlarında yaşayan DEAŞ militanlarının eş ve çocuklarından oluşan bir uçak, Çeçenistan’ın Başkenti Grozny’e indi. Uçakta 14 kadının ve yaşları 3 ila 10 arasında değişen çocukların bulunduğu belirtildi. Uçaktakilerin DEAŞ’a katılan Rus vatandaşlarının aileleri olup olmadığına dair bilgi verilmedi. Grozny’e inen uçakta bulunan DEAŞ militanlarının ailelerine Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov’un Ortadoğu ve Kuzey Afrika Temsilcisi Ziyad Sabsabi eşlik etti.

Ria Novosti’ye konuya dair açıklamalarda bulunan Sabsabi, DEAŞ militanlarının eş ve çocuklarının toplanması işleminin çeşitli aşamalarla gerçekleştiğine işaret ederek, “Grozny’e getirdiğimiz aileleri Suriye’deki çeşitli şehir ve hapishanelerden topladık. Ailelerin toplanma işlemi tamamlandığında sıra Grozny’e nakledilmelerine geldi. Bu noktada Rusya Savunma Bakanlığı bize destek verdi” dedi.

Söz konusu ailelerin Rusya’ya taşınma işleminin gerçek bir askeri operasyon olduğuna değinen Sabsabi, “Batılı ülkelerin bizi terörist taşımakla suçlayarak başka bir şehre indirmesinden çekindiğimiz için aileleri taşıyan uçaklara Rusya Hava Kuvvetleri’ne bağlı iki savaş uçağı eşlik etti” şeklinde konuştu. Rus ordusundan 150’ye yakın subay ve 10 General’in, ailelerin Grozny’e getirilmesi işlemine katkı sağladığını söyleyen Sabsabi, Rusya Savunma Bakanı Sergei Şoygu’ya katkılarından dolayı teşekkür etti.

Sabsabi, çok sayıda Çeçen vatandaşının Rus ordusunda görev aldığını ve başta Halep olmak üzere birçok yerde Rus kuvvetlerine katkı sağladığını ifade ettiği açıklamasında, Suriye’deki Rus vatandaşlarının bir araya getirilmesi için çalışmaların sürdüğünü dile getirdi. Suriye’de kaç Rus vatandaşının bulunduğuna dair ise kesin bir bilgi vermedi.

Geçtiğimiz aylarda, Musul’da bulunan yaklaşık 25 Rus vatandaşının yanısıra, yine Musul’daki bir yetimhanede Rus vatandaşı DEAŞ militanlarının çocukları olduğu belirtilen çok sayıda çocuk Rusya’ya nakledilmişti.

Öte yandan, Çeçenistan İnsan Hakları Meclisi Üyesi Hayda Saratov, Grozny’e getirilen ailelerin Suriye’deki Hmeymim Askeri Üssü’nden Grozny’e nakledildiğini söyleyerek, getirilenler arasında sadece bir kadın ve 4 çocuğunun Çeçen olduğunu diğerlerinin ise Dağıstanlı olduğunu ifade etti.