Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kahire’de Kudüs’ü destekleyen ‘Öfkeli Renkler’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Gazeteciler Sendikası, Trump’ın İsrail’deki ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma kararını kabul etmeyen Mısırlı sanatçı Abdulhalim Taha’nın önderliğinde bir sergiye ev sahipliği yaptı. ‘Öfkeli Renkler’ başlığı ile düzenlenen karikatür sergisine Mısır ve Arap ülkelerinden çok sayıda sanatçı ve karikatürist katıldı.

120 tablonun yer aldığı eser sergide 40’dan fazla sanatçı ve karikatürist, Trump’ın kararına yönelik Arap ve İslam dünyasından yükselen öfkeli sesini duyurmak için sanatlarını icra etti.

Abdulhalim Taha’ya göre serginin onur konuğu olan Mısır ve Arap sanatçılar, ABD’ye ve Siyonizme rağmen Kudüs’ün Arap olduğunu ve Arap kalacağını bildiren mesajı Uluslar arası alana ulaştırdı. Çok sayıda sanatçının katılımıyla gerçekleştirilen sergi, Filistin davasının hiçbir zaman ölmeyeceğinin, her Arabın içinde yaşayacağının ve ABD Başkanı’nın bu kararının Arap ve İslam halkları arasındaki birliği canlandırdığının açık bir delilidir.

Sergi farklı kesimlerden kitlelerin hayranlığını kazanırken, Mısır Opera Binası’nda çeşitli faaliyetlerin gerçekleştiği bir de sempozyum yapıldı. ‘Halk Devrimi’ isimli belgesel gösterimi ile başlayan sempozyumda Arap şairler, Kudüs temalı şiirlerini katılımcıların beğenisine sunarken müzisyenler de sanatlarını icra ettiler. Sempozyumda ayrıca, karikatür sanatının iki önemli Arap ismi Mısırlı Ahmed Tolan ve Filistinli Naci el-Ali anıldı.

Katılımcılar arasında Filistin’den Mahir el-Hac, Muhammed Sabaaneh ve Safa Avde, Suriye’den Hasan İdlibi ve Fuad İyaş, Fas’tan Vefa Şerif, Tunus’tan Rauf Karay, Yemen’den Mazin Şecaaddin, Irak’tan Semir Melik, Ali Alive, Abdulemir el-Rikabi, Raid el-Delmi ve Ahmed Halil öne çıkan isimlerdi.

Sergiye katılan Filistinli Karikatürist Mahir el-Hac, Şarku’l Avsat’a şu açıklamalarda bulundu:

“Birçok karikatür sanatçısıyla birlikte ben de sergiye katılmam için davet aldım. Derhal bu davete icabet ettim çünkü kalemim ile vatanıma hizmet etmeliydim. Bu sergiye katılmanın Filistin bayrağını ve varlığını yükseltmek için ulusal bir görev olduğunu düşünüyorum. Bu sergiye tablolarımla katıldım. Çünkü katılmam, hakkı olmayan bir karar alan Trump’a öfkemi temsil ediyor. Karikatürlerim, herkes tarafından beğenildi. Bu da beni karikatürle mesaj verme çalışmalarına devam etmeye teşvik etti. Bizler Naci el-Ali, Baha el-Buhari ve Ribah el-Sagira’nın yolundan giden yeni nesil Filistinli karikatüristleriz.”

Iraklı Karikatürist Semir Melik de sergiye ABD Başkanı Donald Trump’ın zorbalığını temsil eden üç resimle katıldığını söyledi. Sergiye Arap ülkelerinden çok sayıda katılımın olmasının kendisini cesaretlendirdiğini belirten Melik, “Burada bir araya gelen sanatçılar Kudüs’le ilgili aynı hedef ve duyguları paylaşıyor. Dünyaya seslerini karikatür yoluyla ulaştırıyorlar” ifadelerini kullandı.