Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kahire’de yasadışı göçle mücadele amacıyla Arap-Avrupa zirvesi düzenlenecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Göç dosyası hakkında üst düzey bir Avrupa-Arap toplantısı düzenlemek sadece masadaki bir fikirken, Avrupalı yetkililer, yasadışı göçle mücadele amacıyla 24-25 Şubat tarihlerinde Kahire’de bir Avrupa-Arap zirvesi düzenleneceğini bildirdi.

AB liderleri, Brüksel’de yapılan zirveden sonra yaptıkları açıklamada, “Avrupa Konseyi, 24-25 Eylül 2019’da Mısır’ın ev sahipliğinde 28 AB üye devleti ile Arap Devletleri Ligi arasında yapılacak ilk zirvenin düzenlenmesini memnuniyetle karşıladı” ifadelerini kullanılarak, bu çalışmanın amacının, yasadışı göçle mücadele etmek, özellikle de Kuzey Afrika’daki göç ve transit ülkelerle işbirliğini güçlendirmek olduğu kaydedildi.

Gerçek şu ki, Avrupa ülkelerinin hepsi deniz limanları üzerinden yapılan göç dosyasıyla ilgilenmiyor. Aksine bununla ilgili ülkeler; Mısır başta olmak üzere, Fas, Cezayir, Tunus, Libya ve Moritanya gibi Kuzey Afrika ülkeleri.

AB’nin öncelikle olarak istediği şey, Afrika, Sahel ülkeleri (Moritanya, Çad), Batı Afrika ve Sudan’dan gelen göçle mücadele etmek.

Bu açıdan, 5 Mağrip ülkesinin yanı sıra Fas ve Tunus, ilaveten Sudan menşeli ülkeler de koridorun ülkeleri konumunda yer alırken, Avrupalılar diğer Arap ülkeleriyle birlikte bu bahsedilen ülkelerle geniş bir ‘ittifak’ kurulmasına büyük önem veriyor.

Bu nedenle, Avrupalı liderlerin işaret ettiği, ‘Afrika ülkeleriyle artan işbirliği, sadece göçü ele almakla kalmamalı, aynı zamanda ekonomik işbirliği ve iş yaratımı da dahil olmak üzere daha geniş olmalı’ şeklinde algılanabilir.

Avrupa-Afrika Göç Zirvesi projesi, Avusturya’nın Salzburg şehrinde, Eylül ayında düzenlenen resmi olmayan bir Avrupa zirvesi vesilesiyle ilk kez başlatılmıştı.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile konuyu görüştü. Kurz, Mısır ile işbirliğini ‘mükemmel’ olarak nitelendirerek bunu daha da güçlendirmek için istekli göründü.

Buna ek olarak, zirve projesi, geçen hafta sonu, Ermenistan’ın başkenti Erivan’daki Francophonie zirvesinin oturum aralarında yapılan bir toplantıda, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile El-Baci Kaid es-Sibsi arasında da tartışıldı.

Avrupalılar, bugüne kadar, göçmen ve mültecilerin kıyıları ile sınırları üzerindeki akışını, Türkiye ve Libya ile olan anlaşmalar yoluyla kolaylaştıracak yolları bulmayı kısmen başardı.

Öte yandan AB Üye Ülkelerinin Dış Sınırlarının Yönetimi için Operasyonel İşbirliği Ajansı’nın (FRONTEX), güçlenmesi yoluyla, AB’nin ‘dış sınırlarının’ korunmasını da sağlanmak isteniyor.

Avrupalılar 2020 yılına kadar 20 bin Avrupalı polisin harekete geçmesini istiyorlar. Böylece, yerel polis, AB ülkelerine göçmen ve mülteci ulaştıran Yunanistan, İtalya, Kıbrıs ve Malta gibi ‘giriş ülkelerini’ korumalarına yardımcı olabilecek.

Bu bağlamda, Kahire Zirvesi, ekonomik, gelişimsel, güvenlik ve politik boyutlardaki göçlerin tüm yönlerini dikkate alan kapsamlı vizyon ve kolektif eylemler gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Bunun, son aylarda önemli ölçüde azalmış olan Avrupa kıyılarındaki insan akışının daha da engellenmesine yardımcı olması bekleniyor.