Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kahire’deki Hamas-Fetih görüşmeleri sorunsuz ilerliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hamas ile el-Fetih heyetleri arasında on yıldır süren bölünmeyi sona erdirmek amacıyla Mısır’da başlayan uzlaşı görüşmelerinde süreç sorunsuz ilerliyor. Hamas’tan yapılan açıklamalar toplantıların “olumlu atmosferde ve sorumluluk duygusu içinde” gerçekleştiği yönünde.

AFP’ye konuşan Hamas Sözcüsü Fevzi Barhum, “Mısır gözetiminde Fetih ve Hamas arasındaki diyalogların ilk turunda Filistinlilerin uzlaşmasıyla ilgili önemli dosyalar ve Gazze Şeridi’ndeki krizler ele alındı. Atmosfer olumluydu, herkes Filistin’de bölünmenin sona ermesi için sorumluluk aldı” dedi. Tarafların uzlaşma ile ilgili tüm dosya ve konularda fikir birliğine vardığını kaydetti.

Aynı ciddiyet ve olumlu atmosferin süreç içinde devam ettirileceğini belirten Barhum yeni tur görüşmelerde personel, güvenlik ve geçiş yollarının gündemde olacağını kaydetti. Ulusal birlik hükümeti dosyasına diğer Filistinli grupların da dahil edileceğini, bu konunun herkes için büyük önem taşıdığını vurguladı.

Müzakereler bugün öğleden sonra Kahire Mısır istihbarat merkezinde başladı.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye olumlu atmosferden duyduğu memnuniyeti belirtirken Mısır’ın tutumu ve diyaloğu yürütmedeki rolünden de övgüyle bahsetti.

Hamas, 2007’de yaşanan kanlı çatışmaların ardından el Fetih unsurlarını Gazze’den dışarı çıkartarak kontrolü ele almıştı.

Ardından Mısır’ın arabuluculuğunda Filistinli gruplar arasında yakınlaşma yaşanmış, geçen hafta da Rami Hamdallah’ın başında olduğu bir heyet Hamas’ın kontrolü altındaki Gazze Şeridi’ne bir ziyarette bulunmuştu.