Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kahire’deki su baskını sonrası bazı yetkililer gözaltına alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır İdari Kontrol Kurulu (ACA), Kahire’de geçtiğimiz Çarşamba ve Perşembe günleri şiddetli yağışlar nedeniyle yaşanan su baskınında ihmali olduğu düşünülen bazı yerel yetkililerin gözaltına alındığını ve gerekli işlemlerin başlatılması için başsavcılığa sevk edildiğini açıkladı.

ACA tarafından, bugün yayınlanan açıklamada, gözaltıların, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi tarafından, yaşanan su baskınında ihmali olanların belirlenmesi için soruşturma açılması yönündeki tavsiyesinden sonra gerçekleştirildiğini bildirildi.

Afet Koordinasyon Merkezi kurulacak

Açıklamada, Başbakanlığa bağlı olarak bir Afet Koordinasyon Merkezi kurulmasının kararlaştırıldığı ve bu merkeze, afet durumunda gerekli her türlü tedbiri alma yetkisi verilmesinin düşünüldüğü vurgulandı.

Mısır’ın başkenti Kahire’de, geçtiğimiz Çarşamba ve Perşembe günü görülen şiddetli yağışlar nedeniyle, el-Şarkiye semti başta olmak üzere başkentin birçok bölgesinde su baskınları yaşanmış ve birçok ev, bina ve iş yeri zarar görmüştü.

Sosyal medya aracılığıyla yayınlanan videolarda, şiddetli yağmur nedeniyle büyük bir trafik yoğunluğu meydana geldiği görülmüştü.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Perşembe günü yaptığı konuşmada, şiddetli yağmurlar nedeniyle yaşanan mağduriyetlerin en kısa sürece telafi edileceğini ifade etmişti.