Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kahire’den Ankara’ya Doğu Akdeniz uyarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Doğu Akdeniz’deki Mısır egemenliğini baltalamaya yönelik herhangi bir girişime karşı çıkılacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Müsteşar Ahmed Ebu Zeyd, bugün yaptığı açıklamada, “Mısır ile Kıbrıs arasındaki ‘deniz sınırının belirlenmesi’ne ilişkin anlaşmanın uluslararası hukuk kurallarına uygunluğu ve Birleşmiş Milletler’e (BM) ait uluslararası bir anlaşma statüsünde olması nedeniyle yasallığı herhangi bir tarafça tartışılamaz” ifadelerini kullandı.

Ebu Zeyd, Mısır’ın o bölgedeki egemenlik haklarını zayıflatmaya veya azaltmaya yönelik herhangi bir girişimde bulunulduğu takdirde ‘bunun kabul edilemeyeceği ve karşı çıkılacağını’ vurguladı.

“Türkiye, 2013’te Mısır ve Kıbrıs arasında imzalanan anlaşmayı tanımıyor”

Söz konusu açıklamadan önce geçtiğimiz Pazartesi günü Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye, 2013’te Mısır ve Kıbrıs arasında imzalanan anlaşmayı tanımıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Ayrıca Çavuşoğlu açıklamasında, ülkesinin yakın gelecekte doğu Akdeniz’de petrol ve gaz sondajı yapmayı planladığını belirterek, bu kaynakların araştırılması ve üzerinde yapılan çalışmaların Türkiye’nin bir hakkı olduğunu, Mısır-Kıbrıs anlaşmasını ‘herhangi bir yasal statüye sahip olmadığını’ ifade etti.