Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kahire’den Sadık el Mehdi’ye Mısır yasağı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır makamları, Sudan’ın ana muhalefet partisi olan Umma Partisi Genel Başkanı Sadık el- Mehdi’nin Almanya’dan döndükten sonra Mısır topraklarına girmesini yasakladı.

Mehdi el- Sadık, Almanya’da düzenlenen “Sudan Nidası” adlı bir ittifak toplantısına katıldı. Parti başkanlarının bu toplantıya katıldığı, dün Sudan muhalefeti Umma Muhalefet Partisi tarafından açıklandı. Mısırlı yetkililer ve Kahire’deki Sudan Büyükelçisi konu hakkında herhangi bir yorum yapmazken yasağın ilerleyen günlerde kaldırılıp kaldırılmayacağı merak konusu oldu.

Kahire’de gözaltına alındı

Mehdi el- Sadık geçen Mart ayından beri Kahire’de yaşıyordu. Mısır, Sadık’a bu süre boyunca seyahat izni vermişti.

Umma Partisi’nden yapılan açıklamada, Mehdi’nin ülkedeki siyasi krizi tartışmak üzere Alman hükümetiyle “Sudan Nidası” olarak bilinen bir muhalefet bloğu toplantılarına katılmak üzere Berlin’den dönüşü esnasında Kahire havalimanı yetkilileri tarafından gözaltına alındığı bildirildi. Açıklama ayrıca, Mehdi’nin başka bir ülkeye gitme işlemlerinin yapılması için on saat havaalanında beklediğini aktardı. Açıklamada Mehdi’nin tutuklanma sebebinin Mısırlı yetkililerin onun Almanya’daki toplantıya katılmasını istememesi olarak bildirildi.

“Üzüntü duyuyoruz”

Mehdi, sivil partileri, silahlı hareketleri ve sivil toplum örgütlerini içeren muhalif bir koalisyona başkanlık ediyor. Partiden gelen açıklamada, “Mısır’ın gerçekleştirdiği bu eylemden üzüntü duyuyoruz. Bu olay iki halk arasında kolay düzelmeyecek sorunlara sebep olacaktır” denildi.

Mısırlı ve Sudanlı kaynaklar, giriş engelinin ardından Mehdi’nin dün şafak vakti Londra’ya gittiğini aktardılar.

Mehdi gibi muhalefetin önde gelen isimlerinden bir tanesine, Mısır’a giriş yasağı getirilmesi Kahire’nin yaptığı ilk engelleme oldu.