Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kalbi göğüs kafesinin dışında doğan İngiliz bebek, yeniden hayata tutundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere’nin Leicester şehrindeki doktorlar, başarılı bir ameliyatla, üç hafta önce, kalbi göğüs kafesinin dışında doğan küçük bebeğin hayatını kurtardı.

50 kişilik ameliyat ekibi

Göğüs kafesi kemikleri olmadan dünyaya gelen Vanellope Hope Wilkins isimli küçük bebek, kalbinin yerine yerleştirilebilmesi için yapılan üç operasyon geçirdi. Küçük bebeğin son ameliyatı, aralarında doğum uzmanları, kalp cerrahları, anestezi uzmanları, bebek doktorlarından oluşan 50 kişilik bir ekip tarafından gerçekleştirildi.

BBC’nin internet sitesinde yer alan habere göre, Vanellope, ‘heterotopik kalp’ adıyla bilinen ve oldukça nadir rastlanan bir hastalıkla doğdu ve bu hastalık bir milyonda bir görülüyor.

“İlk gördüğümüzde şok olduk”

Vanellope’nin annesi Naomi Vendlay (31) ve babası Dean Wilkins (43) kızlarının ‘gerçek bir savaşçı’ olduğunu söyledi. Anne Naomi, “Ultrasonda bebeğin kalbinin göğsünün dışında olduğunu gördüğümüzde şok olduk. Korktuk. Çünkü neyle karşılaşacağımızı bilmiyorduk” ifadelerini kullandı.

Aile, bebekte herhangi bir kromozom bozukluğu olmadığını gösteren tahlil sonuçların ardından hamileliği sürdürmeye karar verdi. Baba Dean, “Bazıları bize hamileliği sonlandırma önerisinde bulundu. Doğumdan sonra bebeğin hayatta kalma şansı neredeyse sıfırdı. Kimse ondan bunu yapmasını beklemiyordu” şeklinde konuştu.

Anne Naomi, hamileliğinin 9. haftasında kürtaj fikrini reddettiğini vurguladı.

Glenville Hastanesi doktorları, ilk aşamayı atlatan Vanellope’nin önünde uzun bir yol olduğunu söyledi.