Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kaliforniya, Meksika sınırına asker konuşlandırılmasını kabul etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Kaliforniya eyaleti sonunda, özellikle Meksika sınırına konuşlandırılması planlanan Ulusal Muhafız birliklerinden 400 askerin ABD Başkanı Donald Trump’ın talep ettiği gibi bölgeye yerleşmelerini kabul etti.

ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi (CBP) Müdür yardımcısı Ronald Vitello, pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kaliforniya Valisi Jerry Brown’dan Ulusal Muhafızların görevlendirilmesini ‘katılmayacağını’ belirten bir mektup aldığını belirtmişti.

400 Ulusal Muhafız personeli, Kaliforniya eyaletine konuşlandırılacak

Ancak Brown Çarşamba günü ‘ulusal düzeyde suçla mücadele konusundaki kararlılığa dayanarak’ yaptığı açıklamada, ABD-Meksika sınırı ve kıyılarındaki çeteler ve uyuşturucu kaçakçılarıyla mücadele için 400 Ulusal Muhafız personelinin Kaliforniya eyaletinde konuşlandırılacağını duyurdu.

Brown açıklamasında ayrıca, demokratların ABD’nin batısındaki kalesi olan bu büyük eyalette askerlerin konuşlandırmalarıyla ihtiyaç duyulacak 250 kişilik personelin ücretlendirilmelerine dikkat çekerek, bu kararın federal hükümetin bu görevlendirmeyi finanse edeceğini doğruladıktan sonra alındığını ifade etti.

Vali, askerlerin ‘göçle ilgili yasaların uygulanmasına veya sınırda bir duvar inşasına’ destek vermeyeceğini altını çizdi.

ABD Başkanı Trump Twitter’da yazdığı mesajda, eyalet valisinin sınır birliklerinin konuşlandırılması ve sınırın korunması ile ilgili bir karar alma yetkisine sahip olmadığını belirterek, “Jerry Brown ve Kaliforniyalılar son derece hassas olan sınırlarının güvenliğini sağlamaya çalışmıyorlar” ifadelerini kullandı.

Twitter’daki açıklamalarını sürdüren Trump, “Suç oranları daha da artacak. San Diego’da yapılması planlanan duvar inşası başladı” dedi.

Brown’dan Trump’a cevap

Öte yandan Jerry Brown’ın, eyaletinin göçmenler için bir ‘sığınak’ görevi gördüğünü ve bu bölgede federal polisle işbirliği yapmayacağını açıklamasının ardından Kaliforniya eyaleti ve ABD hükümeti göç ve çevre ile ilgili bir siyasi mücadeleye girişti.

Başkan Trump’ın suçlamalarını reddeden, anlaşmaya varıldığını ve resmen ilan edileceğini iddia eden Brown geçtiğimiz hafta, askerlerin gizli göçmenliğe karşı değil suçlularla mücadele için görevlendirilmeleri durumunda bölgeye konuşlandırılmalarına hazır olduğunu açıkladı.

Ordunun yedek gücü olan Ulusal Muhafızlar, 2006, 2008 ve 2010 yıllarında sınırlara müdahale etti. Cumhuriyetçiler tarafından yönetilen Arizona, New Mexico ve Teksas sınır eyaletlerinde yaklaşık 960 asker görevlendirildi.