Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kaliforniya’da yangın 43 can aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD tarihinin en büyük yangını olarak kayıtlara geçen Kaliforniya eyaletinde devam eden orman yangınlarında şimdiye kadar 200 bin hektarlık alan kül oldu, 43 kişi hayatını kaybetti ve halen 228 kişi kayıp ve 3,3 milyar dolar maddi zarar var. En ölümcül doğa felaketi olarak nitelendirilen yangın, 5 gündür devam etmekte ve henüz kontrol altına alınabilmiş değil.

Kaliforniya’nın güneyindeki Woolsey şehrinden başlayan yangın, kuzeydeki şehirlere Los Angeles, San Francisco yakınlarındaki Butte, Coroner ve Cal Fair’e doğru ilerliyor. Yerel basın ve yetkililerin verdiği bilgilere göre, yüzbinlerce kişiyi yerinden eden korkunç yangının hafta sonuna kadar sürmesi bekleniyor.

5000 itfaiyeci 571 itfaiye aracıyla yangınla savaşıyor

5000 itfaiyeci 571 itfaiye aracıyla ateşle savaşırken, alevleri kontrol altına alma çalışmalarına 21 helikopter eşlik ediyor.

Kaliforniya’nın güneyindeki Malibu şehrini etkisi altına alan yan ‘Woolsey yangını’ buradaki zengin isimlerin evlerini küle çevirdi. Tahliyeler kapsamında 250 bin kişi evlerini terk etti.

Şarkul Avsat’ın ulaştığı sivil savunma ekiplerinin bölgeden aktardığı bilgilere göre, yangın hattında ilerleme kaydedebilen itfaiye ekipleri, alevlerin yayılmasını engellemek için sınırlama hatlarını güçlendirme çalışmalarını sürdürüyor. Yangın departmanı yetkilisi Tony Imbrenda, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Gördüğünüz gibi bir de gece boyunca bölgede etkisini gösteren Santa Ana rüzgarı var” dedi.

Vali Brown: Bu doğal bir durum değil

Kaliforniya Valisi Jerry Brown düzenlenen basın toplantısında, “Bu doğal bir durum değil. Ormanlarda yangın çıkaran ve ABD’yi vuran iklim değişikliği tüm bu olup bitenlerin sebebidir. Doğudaki kuraklık nedeniyle rüzgarın yangını daha çok etkilemesi bekleniyor. Ancak, itfaiye ekipleri alevleri kontrol alma çalışmalarında ciddi ilerleme kaydederken ertesi gün gelen kuvvetli rüzgar, özellikle de Woolsey şehrinde bu ilerleyişi tehlikeye soktu.

43 ölü 228 kayıp

Yerel yetkililer yangın sırasında kayıp ilanı verilen 228 kişinin bulunması için arama çalışmalarını yoğunlaştırmış durumda. Pazar günü aktarılan yeni verilere göre yangında hayatını kaybedenlerin sayısı 43’e yükseldi.

Cesetlerin yanması kimlik tespitini zorlaştırıyor

Kayıpların bulunması için yürütülen çalışmalar oldukça zor şartlar altında sürdürülmeye çalışılıyor. Aynı şekilde hayatını kaybeden bazı kişilerin cesetlerinin yanmasından dolayı kimlik teşhisi zorlaşıyor. Butti şehrindeki adli tabip Honia, “Bazı durumlarda kurbanların kemiklerini veya kemiklerinden bir parçalarına ulaşıyoruz. Biliyorum, sevdiklerini kaybedenler endişeliler. Aynı şekilde ulaştığımız her ceset endişeye yol açıyor, bunun farkındayım” dedi.