Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kalın: ABD ve Rusya arasındaki gerginlik sadece ‘ağız dalaşı’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye, Suriye rejiminin kimyasal silah kullanımı nedeniyle ABD ve Rusya arasında yaşanan gerginliği, Soğuk Savaş döneminin kapanmamış hesaplarını yansıtan bir ‘ağız dalaşı’ olarak nitelendirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Daily Sabah gazetesinde yayımlanan ‘3. dünya savaşı mı çıkıyor?’ başlıklı makalesinde, Suriye’deki gelişmeleri değerlendirdi.

“2013’te Esed’e cevap verilseydi kimyasal saldırılar önlenebilirdi”

Kalın makalesinde, Beşşar Esed rejiminin 7 Nisan’da Suriye halkına bir kez daha kimyasal silah kullandığına dair ellerinde güçlü kanıtlar bulunduğunu, 2013’te de Suriye’de benzer bir saldırı yaşandığını belirterek, “O dönemde rejime ciddi ve stratejik bir cevap verilseydi Suriye krizinin seyri değişebilir, daha sonra yaşanan kimyasal saldırılar önlenebilirdi” değerlendirmesinde bulundu.

İbrahim Kalın’ın makalesi şöyle devam etti; “Rejim, ilk kez kendi halkına karşı kimyasal silahlar kullanmıyor. 2013 yılında benzer bir saldırı yaşandığında ABD Başkanı Barack Obama bir ‘kırmızı çizgi’ açıklaması yapmış ancak rejimden hesap sormak için hiçbir adım atmamıştı.”

Obama’nın bu başarısızlığının, Rusya ve İran’ın Suriye sahasına var güçleriyle girmesini sağladığını dile getiren Kalın, Esed rejiminin de bu nedenle tam devrilmek üzereyken yeniden canlandığını dile getirdi.

Duma’da yaşanan kimyasal saldırının ciddiye alınarak rejimin işlediği savaş suçlarının hesabını vermesi bunun yanı sıra rejimin kimyasal ve diğer ölümcül kabiliyetlerinin de ortadan kaldırılması gerektiğine dikkat çekti.

“Yeni bir dünya savaşının başladığını söylemek mümkün değil”

ABD ve Rusya arasında ciddi bir gerilim olmakla beraber yeni bir dünya savaşının başladığını söylemenin mümkün olmadığını anlatan Kalın, “Geçtiğimiz 4 yıllık dönemde Suriye krizi, küresel güçler ve bölgesel aktörler tarafından jeopolitik çıkarlar uğruna kullanıldı. Bu durumun şimdi değişmesi muhtemel değil. Buradaki asıl sorun, tarafların savaşı bitirmeye değil, savaşı kullanarak Suriye, Irak ve başka yerlerde nüfuzlarını güçlendirmeye çalışmalarıdır. Soğuk Savaş sonrası dönemde Rusya gibi ülkeler, kendilerini bu güç eşitsizliğinin kaybeden tarafı olarak gördü ve dengeleri kendi lehine değiştirmek istedi. Suriye de bu kapsamlı mücadelenin bir sahnesi oldu” ifadelerini kullandı.

“Yapılan operasyonu doğru buluyoruz”

AKP Fatih İlçe kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye rejimine karşı gerçekleştirilen askeri harekatı memnuniyetle karşılayarak, “Yapılan operasyonu doğru buluyoruz” demişti.

Erdoğan, Putin ve Macron ile telefonla görüştü

Erdoğan, ayrıca Esed rejimine yönelik düzenlenen operasyonla ilgili Putin ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede, Erdoğan, Türkiye’nin kimyasal silah kullanımını başından beri şiddetle kınadığına işaret ederek, bölgedeki gerilimin daha fazla tırmandırılmaması çağrısında bulundu.

İki lider ayrıca, Suriye’de sahadaki gerginliğin azaltılması ve soruna siyasi çözüm bulunması için ortak çaba harcamayı sürdürme konusundaki kararlılıklarını teyit etti.

Erdoğan, Macron ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Suriye rejiminin kimyasal silah kullanmasına karşılık olarak ABD, İngiltere ve Fransa tarafından düzenlenen harekat konusunu ele alındı.

“Kimyasal silah kullanıldığı zaman mı insanlığınız aklınıza geliyor?”

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Esenler 6. Olağan İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada ABD, İngiltere ve Fransa’yı eleştirerek, “7 yıldır Suriye’de insanlar katlediliyor. Kimyasal silah kullanıldığı zaman mı insanlığınız aklınıza geliyor. Bugüne kadar neredeydiniz?” dedi.