Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kalın: Türkiye ekonomik savaş peşinde değildir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye, başta ABD olmak üzere uluslararası güçler tarafından kendisine karşı başlatılan ekonomik bir savaşa maruz kaldığını defalarca vurguladı.

Beştepe’deki kabine toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Hamdolsun, aldığımız tedbirler neticesinde iki gündür hızla iyileşme sürecinin yaşandığını görmekteyiz. Türk ekonomisi oldukça güçlü ve sağlam temellere sahiptir. Türkiye yatırıma elverişli bir ülke olarak kapılarını açmış durumdadır. Türkiye kimseyle gerilimden yana, ekonomik savaş peşinde değildir” dedi.

Kalın, ekonomik duruma dair değerlendirmesine şu sözlerle devam etti:

“Türkiye alternatiflerini çoğaltarak, enerji, ticaret ve yatırım konusunda dünyadaki küresel gelişmelerle uyumlu şekilde opsiyonlarını çoğaltarak bundan sonra yoluna devam edecektir. Yoğun toplantılardan sonra Kuveyt, Almanya, Fransa ve Rusya’dan olumlu sonuçlar ve haberler almaya başladık.”

Erdoğan, Macron’la telefonda görüştü

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, iki lider, ikili ilişkiler, güncel ve bölgesel konuların yanı sıra Fransa ve Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri daha da geliştirmenin öneminde değindi.

ABD ile Türkiye ilişkilerinin geçtiği aşamalar

Öte yandan ABD ile Türkiye arasındaki ilişkiler neredeyse iki yıldır gergin olsa da, Haziran ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesinden bu yana çok daha kötü bir hal aldı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, 10 Ağustos tarihinde ülkesinin Türkiye’den çelik ithalatında gümrük vergisini yüzde 50, alüminyumda ise yüzde 20’ye çıkardığını açıklayıp, “Türkiye ile ilişkilerimiz bu dönemde iyi değil” ifadelerini kullanmasının ardından, Türk lirası bir günde dolar karşısında yüzde 16 değer kaybetti.

Türkiye’nin ‘ekonomik bir savaşa’ maruz kaldığını söyleyen Erdoğan ise, bu durumun milli bir mücadele olduğunu söyleyerek vatandaşlara ellerindeki dövizleri TL’ye çevirme çağrısında bulunup, “İnşallah, bunun üstesinden geleceğiz” dedi.

Erdoğan, Türkiye’ye yönelik yaptırımlara karşılık olarak iPhone gibi ABD’nin elektronik ürünlerine boykot çağrısı yaparken, otomobil başta olmak üzere ABD menşeili bazı ürünlerin ithalatında ek vergi oranları arttırıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ek vergilerle ilgili Twitter’dan yaptığı açıklamada, bu kararın, ABD yönetiminin Türk ekonomisine saldırılarına karşı alındığını belirterek, “ABD yönetiminin, ekonomimize bilinçli saldırılarına karşı, mütekabiliyet ilkesi çerçevesinde, bazı ürünlerin ithalatında vergi oranları artırılmıştır” ifadelerine yer verdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders ise, düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin Amerikan mallarına yönelik ek vergi kararını, ‘üzücü ve yanlış yöne giden bir karar’ olarak nitelendirdi.

İki ülke arasındaki anlaşmazlık çeşitli aşamalardan geçerken, merkezi olarak Suriye dosyasını ele alma yoluyla bağlantılıydı. Washington’un Fethullah Gülen’i Türkiye’ye iade etmek istememesi ve ardından ABD’li rahip Andrew Branson’ın tutuklanmasıyla ilişkiler daha da geriledi.

Erdoğan, 24 Haziran’da düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk turda yüzde 52,6 ile seçimleri kazanarak bu zaferle yetkilerini genişletti.

Seçimlerin ardından Saray Sözcüsü Sarah Sanders, “Beyaz Saray, Erdoğan’ın galibiyetinin ardından Türkiye’de demokrasinin güçlendirilmesini destekliyor” şeklinde bir yorumda bulunurken, ABD Dışişleri Bakanlığı, “Türk seçmeninin kararına saygı duyuyoruz” açıklamasını yaptı.

ABD, 1 Ağustos tarihinde, rahip Andrew Brunson davası nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yaptırım uygulama kararı aldığını açıklarken, Erdoğan ise 4 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, “Eğer varsa, ABD’nin Adalet ve İçişleri Bakanlarının Türkiye’deki mal varlıklarını donduracağız” dedi.

Ardından Erdoğan, 12 Ağustos tarihinde The New York Times gazetesine yazdığı makalesinde, “ABD’nin Türkiye’ye karşı attığı tek taraflı adımlar sadece ABD’nin çıkarlarına ve güvenliğine zarar verir. Bu tek taraflılık ve saygısızlık trendini tersine çeviremezler ise yeni dost ve müttefikler aramaya başlayacağız” ifadelerini kullandı.