Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kamboçya’da taşıyıcı anne operasyonu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kamboçya polisi dün yaptığı açıklamada, gerçekleştirilen operasyonlar sırasında Çinli müşteriler için taşıyıcı annelik yapan 33 kadının yakalandığını belirtti.

Polis tarafından yapılan açıklamada, Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’de iki eve gerçekleştirilen baskın sonucunda aralarında Çinli bir müdürün de bulunduğu 5 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Ülke bu alanda uluslararası bir popülariteye sahip

2016 yılında yasak getirilmesine rağmen Kamboçya, çocuk sahibi olamayan çiftlerin taşıyıcı anne yoluyla evlat sahibi olabilmesi ile uluslararası bir popülariteye sahip.

Baskında 5 kişi gözaltına alındı

Phnom Penh’deki Kaçakçılıkla Mücadele Ofisi Müdürü Keo Thea, Reuters’e verdiği demeçte, “Geçtiğimiz Perşembe günü gerçekleştirilen bir polis baskınında dört Kamboçyalı kadın ve Çinli bir erkekten oluşan 5 kişiyi gözaltına aldı” dedi.

Hamile kadınlara suçlama yöneltilmedi

“Hükümetimiz, bu kişileri insan ve taşıyıcı anne ticareti yapmakla suçluyor” ifadelerini kullanan Keo Thea, hamile kadınlara şu ana kadar herhangi bir suçlama yöneltilmediğini belirtti.

10 bin dolar ödeme

Thea, kadınların Çinli çocuklara hamile olduğunu söylerken, söz konusu tacirlerin kadınlara 10 bin dolar ödemeye söz verdiklerini ifade etti.

Kadının hamile kalmasının ardından 500 dolar verildiğini açıklayan Thea, kadınlara doğum yaptıktan sonra aylık 300’er dolar verilerek ödenen fiyatın 10 bin dolara ulaştığı bildirildi.

Thea, bu yolla 20 Çinli çocuğun dünyaya geldiğini açıkladı.