Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kamerun İngilizce konuşulan bölgelere geçişleri kapattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kamerun, ülkenin güneybatısındaki Anglofon (İngilizce konuşulan) bölgesinde düzenlenmesi planlanan gösterilere yönelik tedbirlerini sıkılaştırdı. Halka açık yerlerde dörtten fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklandı.

İngilizce konuşan Kamerunlular tarafından planlanan gösteriye gerekçe olarak Cumhurbaşkanı Paul Biya’nın Frankofon (Fransızca konuşan) hâkimiyetindeki hükümetinden kötü muamele gördükleri ve ihmal edildikleri gösterildi. Protesto için Kamerun’un İngiliz mandasından kurtularak bağımsızlığını ilan etmesinin yıldönümü olan 1 Ekim seçildi.

Ülkede başlayan protestolar, Biya’nın 35 yıllık yönetimine karşı bir muhalif harekete dönüştü. Kamerun’un güneybatısındaki protestoların büyümesinin ardından hükümet, internet erişimini durdurma kararı aldı. Protestolarda çıkan olaylarda bugüne kadar altı gösterici öldü ve yüzlerce kişi de tutuklandı. Tutukluların bazıları ölüm cezasına çarptırıldı.

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı  yasaklandığı

Güneybatı Bölge Valisi Bernard Okalia Bilia, alınan tedbir kararlarına ilişkin basına açıklamalarda bulundu. Bilia, şehir içinde motosiklet taksilerin kullanımının ve şehirlerarası yolcu taşımacılığının  yasaklandığını söyledi. Bölgedeki barların ve gece kulüplerinin de geçici süreyle kapalı olacağını aktardı. Bilia yasaklara uyulmayanların cezalandırılacağı konusunda uyarıda bulundu.

Yapılan yorumlar, Kamerun’un içinde bulunduğu ekonomik krizin öfkeye neden olabileceği yönünde. Ülkedeki hak taleplerinin kitlesel boyutlara ulaşmasından endişe ediliyor.

 Kamerun, İngiltere ve Fransa arasında paylaşıldı

Eski bir Alman sömürgesi olan Kamerun, Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda Fransa ve İngiltere arasında paylaşıldı. Uzun süre İngiliz sömürgesinde kalan topraklar 1961’e kadar federal bir yapıya sahipti. 1961’den sonra Fransız ve İngiliz Kamerun bölgelerinin birleşmesiyle Kamerun Cumhuriyeti kuruldu.

Ülkede İngilizce konuşulan bölgeler, Nijerya’nın doğusu ile güçlü bağlara sahip. Bu nedenle Kamerun hükümeti, hafta başında Nijerya sınırının kapatılması kararı aldı. Yetkililer protesto sırasında sınırı açık tutmanın, göstericilerin elini güçlendireceği görüşünü savunuyor.