Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kamerun’daki ayaklanma Nijerya sınırında mülteci krizine neden oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bir yıl önce Kamerun’daki İngilizce konuşan azınlıklar arasındaki ayaklanma mülteci krizine neden oldu. Kamerun’dan binlerce mülteci şiddetten kaçarak ülkenin sınır komşusu Nijerya’ya sığındı. İsyancıların bir bölümü de Nijerya’da üs kurma çalışmalarına başladı.

Acil Durum Yönetim Otoritesi Genel Müdürü John Enaco’ya göre ekim ayından bu yana Kamerun’un batısından 28 bin den fazla kişi Nijerya’nın güneydoğusuna sığındı. Nijeryalı yetkililer henüz sığınmacıların çoğunu kayıt altına alamadıklarını duyurdu.

Ayrılıkçıların saflarına geçtiler

Enaco, Fransız Haber Ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada “Görüldüğü üzere mültecilerin hükümet baskısından kaçışı sürüyor” ifadesine yer verdi. Aylarca süren siyasi ve ekonomik istikrarsızlığa karşı düzenlenen gösterilerin ardından 23 milyonluk nüfusun yüzde 20’sini oluşturan azınlığın büyük bir bölümü silahlı eylem çağrısında bulunan ayrılıkçıların saflarına geçti.

Kamerun makamlarının bölücü gösterilerle mücadele için tedbirleri artırmasına rağmen ülkedeki güvenlik zaafı arttı. İsyancıların Ambazonya adını verdikleri sembolik devletin kurulduğunu açıkladıkları 1 Ekim’den beri on asker, iki polis memuru ve çok sayıda sivil öldü.

Bazı bölücüler Nijerya’yı üs olarak kullandılar

Yapılan açıklamalar ayaklananların küçük gruplar halinde yoğun ormanlar ve dağlarla çevrili sınır köylerinde organize oldukları yönünde. Güvenlik kaynakları cuma günü İngilizce konuşan bölücü grubun Güneybatı’da bir jandarma binasına düzenledikleri şiddetli saldırı sırasında altısı saldırgan yedi kişinin öldüğünü ve yedi kişinin de yaralandığını belirtti. Kamerun hükümeti, bazı bölücülerin Nijerya’yı üs olarak kullandığını ve böylece kolaylıkla silah temin ettiklerini belirtti. Bu durumun sınırdaki hareketliliği tespitin önünde engel oluşturduğunu kaydetti.

Kamerun ordusunun sözcüsü Albay Didier Badjek, Lagos’ta yaptığı görüşmenin ardından “Radikal gruplar silahlı örgüt kurmaları için istihdam ediliyor” açıklamasında bulundu.

11 şüpheli  tutuklandı

Bölücülerin bir gözlemevine saldırarak dört askeri öldürdüğü Mambi‘de geçen hafta eğitim için Nijerya’ya gitmek isteyen şüpheli 11 kişi tutuklanmıştı.

Abuja’da faaliyet gösteren üst düzey bir stratejik işler uzmanı olan Imika Okeriki, “Nijeryalı yetkililer daha fazla dikkat etmeli” çağrısında bulundu.

Okeriki, “Şu anda, özellikle güvenlik güçlerini hedef alan misillemeler bata olmak üzere birbirinden bağımsız ve dağınık halde gelişen saldırılardan bahsediyoruz. Bu dağınıklık organize hale geldiğinde Kamerun sınırlarının ötesinde büyük bir sorun olacak” dedi. Okeriki, bazı Kamerunlu bölücülerin Nijerya’daki gruplarla koordinasyon kurmalarının tehlikesine işaret etti.

Güneydoğu Nijerya, aynı zamanda Biafra yanlısı bağımsızlık gruplarının kalesi konumunda bulunuyor. Okeriki, bu grupların merkezi otoriteye karşı aynı inanç ve dışlanma duygusunu paylaştıklarına dikkat çekti.

Nijeryalı yetkililer açıklama yapmaktan çekindi

Nijeryalı yetkililer ise krizle ilgili açıklama yapmaktan çekindi. Ancak isminin açıklanmasını istemeyen Kamerunlu üst düzey bir yetkili, “Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari ve Paul Biya, konuyu telefonda görüştü” dedi. Görüşmenin olumlu geçtiği bilgisini verdi.

Nijerya ve Kamerun arasındaki ilişkiler, geçmişte, petrol zengini Bakassi Yarımadası’ndaki sınır anlaşmazlığı nedeniyle gerilmişti. Kriz, 2008’de yapılan anlaşmayla çözülmüştü.

İki ülkenin orduları, Çad Gölü yakınlarında Boko Haram ile yürütülen mücadelede aktif olarak işbirliği içinde.

Halkın büyük bir bölümü taraflar arasındaki gerilimin artma ihtimalinden endişeli. Muhafazakâr olarak tanınan olan Kamerun Cumhurbaşkanı, teröristlerce sürdürülen saldırıları görüşmek için geçen hafta sonu üst düzey yetkililerle bir toplantı gerçekleştirdi.

“İngilizce konuşulan bölgelere geniş çaplı operasyon”

Kamerun lideri toplantıdan sonra yaptığı açıklamada “Teröristleri sığındıkları yerlere kadar takip edeceğiz. Onları ortadan kaldıracağız” dedi. Bir güvenlik kaynağı tarafından AFP’ye yapılan açıklamada da “İngilizce konuşulan bölgelerde geniş çaplı bir askeri operasyon için hazırlanılıyor” denildi.

Gelişmelerle eş zamanlı olarak Buhari’nin Özel Elçisi Lavan Gaskar, Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya ile Yaounde’de bir araya geldi. Kamerun’a konuyla ilgili güvence verdi. Nijerya, ayrılıkçı grupları hiçbir şekilde desteklemediğini belirtti. Nijerya hükümeti, Kamerun’un istikrarını ve toprak bütünlüğünü destekleyeceğini duyurdu.