Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kanada, Arakan Müslümanlarına ‘soykırım’ yapıldığını kabul etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kanada Parlamentosu’nda, Myanmar’daki Arakan Müslümanlarına karşı işlenen suçları ‘soykırım’ olarak nitelendiren yasa tasarısı, oy birliğiyle kabul edildi.

Parlamento, Birleşmiş Milletler’in (BM) Myanmar’daki güvenlik güçleri tarafından Arakan Müslümanlarına karşı işlenen suçlara ilişkin hazırladığı raporunu doğrularken, Milletvekilleri, Myanmar’daki Arakan Müslümanlarına karşı işlenen suçların ‘soykırım’ olduğunu kabul ederek, BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) bu konunun Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) taşınması çağrısında bulundu.

“Arakanlı Müslümanlara karşı yapılanlar dehşet verici”

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, kararın parlamentoda onaylanmasının ardından yaptığı açıklamada, “Müslüman Arakanlılara karşı işlenen suçların, trajik ve dehşet verici olduğunu vurgulamak istiyorum. Arakan’a adalet getirmek için uluslararası bir çaba sarf ediyoruz, bugün kabul edilen yasa bu yönde önemli bir aşamadır” ifadelerini kullandı.

BM Araştırma Heyeti, 15 aylık incelemenin ardından BM İnsan Hakları Komisyonu’na sunduğu raporda, Myanmar ordusunun Arakan Müslümanlarına soykırım uyguladığına dair kanıtlar elde ettikleri bilgisi yer alırken, Myanmar Genelkurmay Başkanı General Min Aung Hlaing ve üst düzey askerlerin UCM’de yargılanmaları gerektiği çağrısında bulunulmuştu.

Ottawa, geçtiğimiz Mayıs ayında, Bangladeş’teki mülteci kamplarındaki koşulların iyileştirilmesi ve Myanmar’daki etnik azınlıklara destek amacıyla 300 milyon Kanada doları (200 milyon Euro) yardım yapacağını açıklamıştı.