Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kanada, Beyaz Baretliler ve ailelerinin yeniden iskan edilmesi için hazırlık yapıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kanada hükümeti Cuma günü yaptığı açıklamada, Suriyeli muhalifler tarafından kontrol edilen bölgelerde sivil savunma hizmetlerinde bulunan bir grup Beyaz Baretliler gönüllüsünün iskanı için yer hazırlandığını açıklayarak, ülkeye geliş tarihleri ya da yerleştirilecekleri bölge hakkında bilgi verilemeyeceğini belirtti.

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Ahmed Hussen ve Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland yayınladıkları ortak yazılı açıklamada, “Kanada Rusya destekli Suriye rejimi tarafından hedef alınmaları sonucu Suriye’den kaçmak zorunda kalan bir grup Beyaz Baretliler gönüllüsü ve ailelerinin iskan edilmesi için hazırlıklara başladı” açıklamasında bulundu.

Açıklamada, sağlık görevlisi vasfıyla bölgede bulunan Beyaz Baretliler gönüllülerinin, Esed rejiminin işlediği korkunç suçlardan bazılarına tanıklık ettikleri belirtildi.

Bakanlar, Kanada’nın Beyaz Baretliler’e hayat kurtartmaları, kadınların ve daha fazla gönüllünün eğitimi için destek verdiğini belirterek, tehdit altındaki bireylere ve ailelerine yardım etmenin ahlaki bir yükümlülükleri olduğunu vurguladı.

Göç talepleri yurtdışından alındı

Bakanlar, Beyaz Baretliler üyeleri ve ailelerinin yerleşimlerinin yasal standartlar doğrultusunda yapıldığını belirttikleri açıklamada, hala Suriye’de bulunan ailelerin güvenliğinden endişe duyduklarını vurguladı. Ayrıca açıklamada göç taleplerinin yurtdışında alındığı belirtilerek, mültecilerin Kanada’ya ulaşmadan önce güvenlik kontrollerinin tamamlandığı ifade edildi.

Beyaz Baretliler Suriye’den Ürdün’e geçmişti

Ürdün Dışişleri Bakanlığı 22 Temmuz’da yaptığı açıklamada, rejimin kontrolü yeniden sağladığı bölgeden kaçan 422 Beyaz Baretliler üyesinin İngiltere, Almanya ve Kanada’da iskan edilmesi amacıyla ülkeye geldiğini bildirmişti.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Sivil savunma görevlileri olan 279 Beyaz Baretler üyesinin batılı ülkelerde yeniden iskan edilmesi için ülkeden ayrıldığı belirtildi.

200’den fazla gönüllü hayatını kaybetti

Dünya, Beyaz Baretlilerin enkaz altında kalan çocukları kurtarırken ya da yaralı çocukları hastaneye taşırken çekilen fotoğraflarının medyada yer almasının ardından tanıdı.

2013 yılında ortaya çıkan Beyaz Baretliler’den kuruluşundan bu yana 200’den fazla gönüllü hayatını kaybetti, yaklaşık 500 gönüllü yaralandı.