Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kanada, krizden kurtulmak için müttefiklerinden yardım isteyecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın Kanada’dan buğday ve arpa almayacağı açıklamasının ardından Ottawa, Riyad ile artan diplomatik gerginliği yatıştırmak için BAE ve İngiltere’den yardım istemeyi planlıyor.

İç meselelerine müdahale etmesi nedeniyle Kanada’ya ticaret yasağı yaptırım uygulayan Suudi Arabistan, pazar günü Ottawa’daki büyükelçisini geri çağırdı ve Kanada’nın Riyad Büyükelçisi’ni de ülkede istenmeyen kişi ilan ederek sınır dışı etti.

İlk durak BAE

Bir kaynağın Reuters’e verdiği bilgiye göre, Başbakan Justin Trudeau başkanlığındaki Kanada hükümeti, krizden çıkmak için Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile bir araya gelmeyi planlıyor.

Kanada İngiltere’den yardım istiyor

Durumun hassaslığından dolayı isminin açıklanmasını istemeyen kaynak, “Yol, bölgedeki müttefikler ve dostlarla birlikte çalışarak işleri hızla yoluna koymaktır” açıklamasında bulunurken, olayı yakından takip eden bir diğer kaynak, Kanada’nın İngiltere’den yardım almaya çalıştığını söyledi.

Tahıl alımı durduruldu

Resmi bir talimat aldıklarını söyleyen Avrupalı tahıl tüccarları ise, bugün yaptıkları açıklamada, Suudi Arabistan Tahıl Kurumu’nun Kanada’dan buğday ve arpa satın almayı durduracağını belirttiler.

Kurum tarafından yapılan talimatta, “Suudi Arabistan Tahıl Kurumu, 7 Ağustos 2018 Salı günü itibariyle, Kanada menşeli buğday unu veya arpa yemi kabul etmeyecek” açıklaması yapıldı.

Kanada için büyük kayıp

Kanada hükümet ajansından alınan istatistikler, sert buğday dışında Suudi Arabistan’a yapılan toplam buğday satışının 2017 yılında 66 bin ton, 2016 yılında ise 68 bin 250 ton olduğunu gösteriyor.

https://turkish.aawsat.com/2018/08/article55423810/suudi-arabistan-kanadadaki-vatandaslari-icin-iki-operasyon-odasi-kurdu

http://turkish.aawsat.com/2018/08/article55423821/kanadadaki-suudi-ogrenciler-icin-onemli-karar