Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kanada, Lübnan’a yardımlarını sürdürecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kanada Avam Kamerası Üyesi Geoff Regan, Kanada Beyrut Büyükelçisi Emmanuel Manuro ve Kanada’daki üç ana partinin temsilcileri, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve Başbakan Saad Hariri ile bir araya geldi. Görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra Kanada’da kilit rol oynayan Lübnan topluluğu da ele alındı.

Kanada Avam Kamerası Üyesi Regan, Avn ile yaptığı görüşmede, ülkesinin Lübnan’ın istikrar ve güven içinde olmasını istediğini belirtti. Uluslararası zeminde Lübnan’ı desteklediklerini ve hükümetin belirlediği alanlarda yardımların da devem edeceğini ifade eden Kanadalı yetkili, Lübnan asıllı Kanadalıların ülke ekonomisine olumlu katkı verdiğini belirtti.

“Lübnan mutfağı Kanada mutfağının bir parçası haline geldi”

Hariri’yle yaptığı toplantıda Lübnan asıllı Kanadalıların ülkede bilim, sanat ve ekonomiye yaptıkları katkıları öven Regan, “Lübnan kültürü toplumumuzun bir parçası haline geldi örneğin Halifax’da Lübnan mutfağı Kanada mutfağının bir parçası haline geldi” dedi.

Kanada’da yaşayan Lübnanlılar sayesinde iki ülke arasındaki ilişkiler gün geçtikçe güçlendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Avn, Kanada ile her alanda ilişkileri geliştirmeyi dört gözle beklediklerini belirtirken Lübnanlıların kendilerine iş imkanı sağlayan Kanada’ya karşı vefalı davrandıklarını belirtti.

Mülteci sorunu

Toplantıda Avn, yerlerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine güvenli bir şekilde dönmelerini sağlamak için gerekli kolaylıkların sağlanacağını söyledi. Bu konuda Rusların girişiminin de desteklendiğini belirtti.

Görüşmede Filistin meselesi ile Filistinli mülteciler konusu da gündeme getirildi. Avn, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na (UNRWA) olan mali desteğini çekmesinin yarattığı sorunlara işaret etti. Avn, Lübnan’da kurulacak “İnsan Hakları Akademisi”nin Kanada tarafından da destekleneceğini de belirtti.