Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kanada’da Kuzey Kore krizine dair uluslararası zirve | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kanada’nın Vancouver kentinde, bugün, 20 ülkeden Dışişleri Bakanları’nın katılımıyla, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Kuzey Kore’ye yönelik alınan ambargo kararlarının tam olarak uygulanmasının yollarını konuşmak üzere uluslararası bir zirve düzenleneceği bildirildi.

Zirveye, Kanada Dışişleri Bakanı Christina Varilland ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson başta olmak üzere, 1950-1953 yılları arasında süren Kore savaşında BM ile birlikte hareket eden önde gelen ülkelerin Dışişleri Bakanları ile Güney Kore, Japonya, Hindistan ve İsveç’ten üst düzey yetkililer katılacak.

Geçtiğimiz hafta, ABD Dışişleri Bakanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında, konuya dair gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD Siyasi Planlama Müdürü Brian Hook, Washington ve Ottawa yönetiminin, Kuzey Kore’nin balistik füze programı nedeniyle yükselen gerilimin siyasi yollarla çözümüne önem verdiklerini vurgulamak amacıyla bir uluslararası bir zirve düzenlenmesi yönünde çağrıda bulunduğunu ifade etmişti.

Zirve’nin, diplomatik seçenekler açıkken, Pyongyang yönetimine baskı kurulması için ihtiyaç duyulan mekanizmaların kurulmasına ön ayak olmasını umduğunu belirten Hook, “Denizlerdeki güvenliğin artırılması ve nükleer ve balistik füze programı sürdüren Kuzey Kore’nin bu programına destek veren deniz faaliyetlerine karşı seçenekleri ortaya çıkarma çalışmalarımızı sürdürüyoruz” demişti.

Çin ve Rusya Vancouver Zirvesi’ne katılmayacak

Kuzey Kore’nin en etkili iki ortağı Çin ve Rusya’nın, Vancouver’de düzenlenecek zirveye katılmayacağı bildirilmişti.

Almanya Resmi Haber Ajansı’na (DPA) bilgi veren, ancak isminin saklı tutulmasını talep eden zirveye yakın bir Kanadalı yetkili, Rusya ve Çin’in, bugün düzenlenecek zirve öncesinde diyalog çağrısı yaptığını açıkladı.

Yetkili, DPA’da yer alan açıklamasında, “Rusya ve Çin, zirve davetini kabul etmiyorlar ancak biz bu önemli konuda onlarla olan iletişimizi sürdürüyoruz” dedi.

Lavrov: Kore sorunuyla ilgisi olmayan ülkeler de zirveye davet edildi

Moskova ve Pekin yönetimleri ise, Vancover zirvesini eleştirerek, zirvenin faydadan çok zarar getirmesinin muhtemel olduğunu ifade etti.

Konuya dair bir açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Yunanistan, Belçika, Kolombiya ve Lüksemburg gibi Kore savaşında BM’ye sınırlı katkılarda bulunan ülkelerin Vancover zirvesine asli katılımcı olarak çağrılırken, Rus diplomatların gözlemci olarak çağrıldığını belirterek, “Bu ülkeler koalisyona katıldı. Söz konusu ülkelerin Kore Yarımadası’ndaki barış çabalarıyla ne alakaları var? O zirvede ne yapacaklar?” şeklinde konuştu.

Ayrıca Lavrov, açıklamasında, Rusya ve Çin’in, Kore Yarımadası sorununun çözümüne dair bir yol haritasına sahip olduğunu sözlerine ekledi.