Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kanada’daki saldırıyla ilgili Somalili mülteci gözaltına aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kanada polisi, Edmonton’da yaşanan iki ayrı saldırının ‘terör eylemi’ kapsamında incelendiği açıkladı. 4 kişinin yaralandığı saldırının failinin Somalili bir mülteci olduğu belirtildi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, duyduğu endişeyi dile getirerek, “Son derece kaygılıyım ve bu felaketi kınıyorum” dedi.

Açıklamada, saldırganın, iki yıl önce terör şüphesiyle takip edildiği, ancak daha sonra delil yetersizliği sebebiyle takibin bırakıldığı ve 30 yaşlarında olduğu belirtildi. Saldırı, Kanada’nın Alberta eyaleti başkenti Edmonton’da cumartesi akşamı futbol sahası yakınlarında gerçekleşti. Saldırgan, ‘Chevrolet Malibu’ model aracı ile stat yakınlarında bulunan polis kontrol noktasındaki polis memuruna çarparak beş metre kadar savrulmasına sebep oldu. Güvenlik kamerası kayıtlarına göre, polis memuruna çarpan saldırgan, aracından çıkarak memuru birkaç kez bıçakladı.

Kanada basınında yer alan haberlerde, polis tarafından kimliği açıklanmayan şüphelinin, Somalili mülteci olan Abdulahi Hasan Şerif olduğu iddia edildi.

Edmonton Polis şefi Rod Knecht açıklamasında, şüphelinin aracında bir DEAŞ bayrağı bulunduğunu ve kaçarken yayalara belirli yerlerde veya kaldırımlarda kasıtlı olarak çarptığını belirtti.

Edmonton Belediye Başkanı Don Iveson, gazetecilere verdiği demeçte, “Bildiğimiz kadarıyla bu bir bireysel saldırıydı. Panik ya da endişe edilecek bir neden yok” şeklinde konuştu.

ABD’li bir yetkili, ABD Ulusal Güvenlik Servisi’nin olayı incelediği ve bu saldırının bireysel olarak gerçekleştirildiği görüşüne yakın olduklarını söyledi.

Yaralıların durumu iyi

Öte yandan, saldırıda yüzünden ve başından yaralanan polis memuru ve 2 yaya, tedavilerinin ardından hastaneden taburcu edildiler. Durumu kritik olan 3. yayanın daha iyi olduğu ve kafatasında kırık meydana gelen 4. kişinin ise bilincinin açıldığı bildirildi.

Kanada Kamu Güvenliği Bakanı Ralph Goodale, Edmonton saldırısını kınadı ve saldırının mağdurlarına geçmiş olsun mesajı gönderdi.