Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kanada’dan ABD mallarına yeni gümrük vergileri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD yönetiminin, Avrupa ve Kanada’dan ithal edilen çelik ve alüminyum gibi mallara ek gümrük vergisi getirmesi üzerine, Kanada yönetimi de ABD mallarına 16.6 milyon Kanada doları (12.6 milyon ABD doları) değerinde ek gümrük vergileri getirmeyi kararlaştırdı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ABD Başkanı Donald Trump ile Cuma gecesi gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, “ABD’nin uyguladığı gümrük vergilerine karşı misliyle cevap vermekten başka seçeneğimiz yok” dedi.

Trudeau’nun ofisinden yapılan açıklamada, yapılan telefon görüşmesinde, her iki tarafında güvenilir bir iletişim halinde kalma konusunda uzlaşıya vardığı bildirildi.

Kanada yönetimi tarafından getirilen yeni gümrük vergileri, çelik ve alüminyumun yanı sıra, portakal suyu, oyuncak ve çeşitli cihazları kapsadı.

“Kanada geri adım atmayacak”

Sanayi yetkilileriyle birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Kanada Dışişleri Bakanı Christia Varilland, “Gümrük vergisi uygulanan ürünlerin, Kanada üretimi ya da başka bir ülkeden alınabilecek alternatifleri var” dedi.

Varilland, gümrük vergileri uygulamasını ‘mütekabiliyet’ esasına uygun olarak hayata geçirildiğini söyleyerek, “Kanada, gerilimi artırmak istemiyor ancak geri adım da atmayacak” şeklinde konuştu.

Kanada yönetimi tarafından ABD ürünlerine getirilen yeni gümrük vergileri, Temmuz ayından itibaren yürürlüğe girecek.