Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kanadalı hacı adayları: Gördüğümüz hizmet, beklentilerimizin üstünde | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kanada’dan hac vazifesini yerine getirmek üzere kutsal topraklara gelen hacı adayları ve organizatörler, Suudi Arabistan ile Kanada arasında yaşanan diplomatik krizin kendilerine de yansımadığını belirtiler.

Şarku’l Avsat muhabirleri, dün, Kanadalı hacıları ziyaret ederek, hac vazifelerini yerine getirmelerine dair yaşadıkları duyguları sordu. Muhabirimize konuşan Kanadalı hacılardan Nedim Muhammed, “Riyad ve Ottawa arasında yaşanan diplomatik krizin bizi de etkileyeceğinden çekiniyordum. Ancak buraya geldiğimizde hükümet yetkilileri ve diğer sorumluların bizi karşılaması sürpriz oldu. Açıkçası nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Bize sağlanan hizmetler için minnettarım” dedi.

Kanadalı hac organizatörlerinden Yusuf Beydat ise Şarku’l Avsat’a, “Hiçbir Kanadalı hacının kendilerini sıkıntıya düşürecek bir olumsuzlukla karşılaşmadıklarını açıkça söyleyebilirim. Aksine hacılarımız burada güler yüzle karşılandılar. Öyle sanıyorum ki iki ülke arasındaki mevcut diplomatik kriz sadece hükümetleri ilgilendiriyor ve kutsal topraklarda bulunan Kanadalı hacıları etkilemeyecek. Allah’a hamdolsun” şeklinde konuştu.

Suudi Arabistanlı yetkililerin, hacılara sunduğu hizmetlere de değinen Beydat, “Öncelikle böylesine harika bir hac organizasyonu gerçekleştirdikleri için Suudi yetkilileri tebrik etmek istiyorum. Ayrıca Müslümanlar için sağlanan bu hassas hizmetler için de ayrıca teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Kanadalı hacıları kutsal topraklara taşıyan acentaların yetkililerinden Abdurrahman el-Şeyh ise Şarku’l Avsat’a, şunları söyledi;

“Hac acentamızı 2003 yılında kurduk. O günden bu yana Suudi Arabistan hükümeti yetkililerinden sadece destek gördük. Kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Desteklerini bu hac mevsiminde de sürdürdüler. Kutsal topraklarda bize sağladıkları hizmetleri büyük takdirle karşılıyoruz” diye konuştu.

Haremin genişletilmesi için yapılan çalışmalara da değinen el-Şeyh, “Burada gördüklerimi kelimelerle anlatamam. Gerçekten harem alanı oldukça genişletilmiş. Allah’ın evini ziyaret eden Müslümanlar için sarf edilen bu çabalar gerçekten takdire şayan” dedi.