Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kanada’yı aşırı sıcaklar vurdu: 6 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

2010 yılında meydana gelen aşırı sıcaklarda 106 kişinin öldüğü Kanada’da benzer bir felaketin yaşanmaması için alarm durumuna geçildi. Yapılan açıklamalar son birkaç gündür devam eden yüksek sıcaklıklar nedeniyle şu ana kadar 6 kişinin öldüğü yönünde.

CBC News, Kanada’nın Montreal şehrinde acil durum müdahale planına geçilmesine neden olan sıcak hava dalgası nedeniyle 6 kişinin öldüğünü duyurdu.

Ülkenin birçok bölgesi son birkaç gündür aşırı sıcaklara ve nemli havaya maruz kalıyor. Montreal’deki sağlık görevlileri, sağlık kuruluşlarına gelen şikâyet telefonlarının artmasından sonra şehirdeki uyarı seviyesine yükseltti.

Kanada Çevre Ajansı da Quebec eyaletinin en büyük şehri olan Montreal için sıcaklık uyarısında bulundu.

Montreal Kamu Sağlığı Direktörü Dr. Mylene Drouin, 2010 yılında Montreal bölgesinde yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle 106 kişinin öldüğünü hatırlatarak, tekrar aynı felaketle karşı karşıya kalmak istemediklerini kaydetti.

Belediye Başkanı Valerie Plante, evsizlere hizmet veren kuruluşların şehirde 17 bin litre su dağıttığını söyledi. Yüzme havuzları ve su sporları merkezlerinin çalışma saatlerinin artırıldığı bilgisini verdi.

İtfaiyeyi ve polisi bilgilendirmek amacıyla Montreal’de yaklaşık 5 bin evi ziyaret edeceğini aktaran Plante, şimdiye kadar bin 300 evin kontrol edildiğini kaydetti.