Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kanserle mücadelede umut verici bir keşif | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li bilim insanları, kanserle mücadelede yeni bir keşfe imza attı. Yapılan açıklamalar yeni keşfedilen aşının yalnızca kanserli tümörü yok etmekle kalmayıp tüm etkilerini de ortadan kaldırdığı yönünde.

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları, hayvan denekler üzerinde test edilen aşıyla az miktarda bağışıklık sistemi baskılayıcı enjekte ederek ‘malign’ adıyla bilinen kötü huylu tümörleri hiçbir iz bırakmadan vücuttan silinmesini sağladıklarını duyurdu. Araştırmacılar, insanların bağışıklık sistemine az miktarda baskılayıcı verilen yöntemin yan etki olmadan kanseri tedavi etmede hızlı ve ucuz bir yol olabileceği inancında.

Araştırmanın başındaki isim Dr. Ronald Levy, yeni keşifle ile ilgili olarak “Aşıyı kullandığımızda tümörlerin vücudun neresinde olursa olsun kaybolduklarını gördük” ifadelerini kullandı.

Araştırmayı yayınlayan Science Translational Medicine adlı bilim dergisinde aşının bir gönüllü üzerinde denendiği, bir diğer gönüllünün de söz konusu tedavi dışındaki başka bir klinik yönteme tabi tutulduğu ve aradaki farkın gözlemlendiği belirtildi.

İmmunoterapi, vücudun tamamında veya kanserle savaşmak için aktif olan bağışıklık hücrelerinin işlevini sınırlayan bölgelerde bağışıklık sistemini uyarmak için geliştirilen bir tedavi türü olarak biliniyor.

Yakın zamanda lösemi (kan kanseri) ve lenf kanseri için onaylanan bu yeni tedavi, bağışıklık sisteminin korunmasında büyük rol oynayan T hücrelerinin hastanın vücudundan alınarak işlemden geçirildikten sonra tekrar vücuda enjekte edilmesi yöntemine dayanıyor.