Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kara Kıta yatırım için Suudi Arabistan’ı bekliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gözlemciler ve ekonomistler, beklenen ‘Suudi Arabistan -Afrika zirvesinin, Araplar ve Afrika arasındaki ilişkilerin geleceği için potansiyel gelişmeler barındırdığı görüşündeler. Suudilerin kara kıtaya verdiği önem, bu ilişkiye verdiği değerin derinliğine ve bu ilişkiyi ekonomik, ticari ve siyasi açıdan güçlendirmek istediği anlayışına delalet ettiğini ve özelliklede iki tarafında dev imkanlara sahip olduğunu belirttiler. Ortaklık ve işbirliği, her düzeyde elde edilecek sonuçlardan büyük ufukların açılmasını sağlayacak.

Suudi odaları meclis üyesi Abdullah El-Malihi, Şarku’l -Avsat’a yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan, Afrika ülkelerine büyük önem veriyor. Bu da Kral Selman bin Abdulaziz’in, Afrika birliğine bu yılın sonunda veya önümüzdeki yılda Riyad’da, iklimsel bağ ve işbirliğini güçlendirecek ve olumlu yansımaları olacak bir Suudi Arabistan-Afrika zirvesi yapmaya davet etmesinden anlaşılıyor. Bu yalnızca Suudi Arabistan-Afrika ilişkisi açısından değil, aynı zamanda Afrikalı-Arap ilişkileri içinde önemli bir zirve olacak” dedi.

El-Malihi, mayıs sonunda Riyad’da, Amerika Başkanı Donald Trump’ın katılımıyla gerçekleştirilen Arap-Amerikan zirvesine dikkat çekti. Afrika ülkelerinden çok sayıda başkan ve lider büyük ortaklığa şahit oldu. Bunun, Suudi Arabistan’ın kara kıta ile birlikte güçlü işbirliği ortaklığının kurulmasının, ekonomik, politik ve güvenlikte faydalı ve avantajlı çıkarlar sağlayacağına dikkat çekti.

El-Malihi, “Riyad ve Afrika kıtası ülkeleri arasında ortak çalışma komisyonu ile aktif çalışma yapmak zorundayız” dedi. Arabistan ve bu ülkeler arasında geçmişten beri yapılan çok sayıda ekonomik, ticari ve yatırım anlaşması olduğunu ima ederek, özellikle; Afrika’nın zirai, besinsel ve hayvansal üretimdeki önemli yatırım alanı tedarik edilebilen geniş verimli arazilerine sahip olmaya devam ettiği sürece, ticari ve yatırım işbirliğinin güçlendirilmesinin devam edileceğine işaret etti.

Diğer yandan, çok sayıdaki kurum için çalışan ekonomi araştırmacısı Gabriel El-Zein Şarku’l-Avsat’a şu açıklamalarda bulundu, “Suudi Arabistan ve Afrika ülkeleri arasında ortaklık oluşturulması büyük öneme sahiptir. Ortak çalışma, ekonomik, politik ve güvenlik alanlarında işbirliği anlaşmalarında ayrıcalıkları var. Ayrıca, Arabi ve İslami seviyede ikili ortaklıkları yüksek” dedi. Gabriel El-Zein, Afrika ülkelerinin, Riyad’da yüksek öneme sahip güvenilir bir ortak olarak görüldüğüne işaret etti.

Gabriel El-Zein, “Riyad’ın öncelikle Müslümanları temsil eden tarafta olduğuna ve kara kıtada çok sayıdaki vatandaşının da onları temsil ettiğine inanıyor. Aynı zamanda, önemli ve zorlayıcı olaylarda diyalogcu rolünü de üstleniyor. Enerji piyasalarındaki ve iklimsel, uluslararası ekonomik alandaki istikrarı, onu en güçlü yirmi küresel ekonomi grubunda önemli üyelerinden biri yapıyor” dedi. Kral Selman bin Abdulaziz’in, Suudi Arabistan-Afrika zirvesi toplantısı düzenlenmesi için yaptığı çağrıya dikkat çeken El-Zein, bunun Afrika’ya yönelme ve onunla işbirliği yapma sorumluluğunu taşıyan gücüne delalet ettiğini söyledi.

El-Zein, Suudi Arabistan-Afrika ortaklığının oluşturulmasının sadece ticari, ekonomik ve yatırım düzendeki önemini değil, aynı zamanda iki ülke arasında barış ve güvenliğin tesisi için de önemli olduğu, ortaklık sayesinde radikal görüşlü gruplarla ve terörü finanse edenlerle mücadelede güçlü bir ittifak oluşturmanın mümkün olacağı görüşünde.

Ekonomi araştırmacısı Velid Ahmet Said, Şarku’l-Avsat’la görüşmesinde, “Dünya’nın bugün, Suudi Arabistan-Afrika arasında gerçek bir ortaklığın kurulmasına eskisinden daha fazla ihtiyacı var. Bunun için Riyad, Kral Selman bin Abdulaziz’in çağrısına karşılık verilmesiyle, Suudi Arabistan-Afrika zirvesini misafir edecek durumda. Sonucu gerçek bir yol haritası olacak ve iki taraf içinde yüksek derecede verim sağlayacaktır” dedi.

El-Said, Afrika’daki enerji potansiyelli yatırım olanaklarıyla, Suudi Arabistan’ın dev imkanlarını birleştirerek işbirliğinin güçlendirilmesinin önemine dikkat çekti. El-Said, “Ekonomik ve toplumsal gelişim problemlerine verilen önem açısından, Arap ve Afrikalı toplumlarla ortak işbirliği ilişkilerine, etkileşimlerine ve tesislerine ağırlık veriliyor” dedi. Böylece, Arap-Afrika arasındaki gelecek ilişkiler ileriye dönük bir vizyon sunuyor ve Suudi Arabistan-Afrika işbirliği süreci gelişmiş imkanlara kapı aralıyor.