Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Karkaş: Aden’deki krize ihtiyatlı yaklaşmak fitneyi önledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış ilişkiler Bakanı Dr. Enver Karkaş, dün, sosyal medya ağı twitterdaki resmi sayfasından yaptığı açıklamalarda, Yemen’de Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu’nun Aden’de yaşanan olayları ihtiyatla çözmesinin fitneyi engellediğini söyledi.

Karkaş, yayınladığı twitter mesajında, “Sorumluluk sahibi Arap medyasının bölgesel güçlerin tavırlarını manipüle etmiyor. Sadece siyasi okumalarından hareket ederek yorum yapıyor” ifadelerini kullandı.

Her fiile karşı mutlaka bir refleks olacağını dile getiren Karkaş, açıklamasında, “ Bütün tarafların hikmetsizce davranması yüzünden meydana gelen fitneyi Arap Koalisyonu’nun ihtiyatlı yaklaşımı engelledi. Öncelik, Husilerin yenilgiye uğratılmasıdır” diyerek, Yemenliler arasında diyaloğun önemine vurgu yaptı.

Karkaş’tan ortak strateji vurgusu

“Fitnecilere ve bulanık suda avlanmayı sevenlere şunu belirtmemiz lazım: BAE’nin tavrı Suudi Arabistan’ın yönelimlerinin aynasıdır” ifadelerini kullanan Karkaş, Suudi Arabistan ile Yemen krizinin çözümü için ortak strateji uyguladıklarını sözlerine ekledi.

Yemen’deki işlerin iyi bir şekilde düzenlenerek önceliklerin neler olduğunun açıkça belirlenmesini talep eden Karkaş, “Husi isyanı ve meşruiyeti konusunda çatlak seslerin çıktığı bir ortamda bizim de bir takım siyasi girişimlerde bulunmamız lazım” diyerek, öz eleştiride bulundu.

Karkaş, açıklamasında, son olarak, BAE’nin Yemen’de olumlu bir rol oynadığına dair yapılan siyasi yorumlar için teşekkürlerini belirterek, sözlerini, “Tarih, BAE’nin komşuları için ortaya koyduğu fedakarlıkları altın harflerle yazacaktır” şeklinde noktaladı.