Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Karkaş: İran’ın bize karşı kışkırtmaları ülkesine nefes aldırma çabasıdır | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, İran’ın ülkesine karşı olan kışkırtmalarının üzücü olduğunu söyleyerek, bu kışkırtmaların Tahran’a nefes aldırma çabası olduğunu belirtti.

Karkaş, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İran içinde BAE’ye karşı resmi bir kışkırtma olması üzücü. Ahvaz saldırısının ardından ülkeye nefes aldırma çabası içinde bu kışkırtma artıyor. BAE’nin terör ve şiddet karşıtı tutumu açıktır. Tahran’ın suçlamaları asılsızdır” ifadelerini kullanarak BAE’nin terör ve şiddete karşı konumunun net olduğunu vurguladı.

Kuveyt’ten çarpıcı iddia

Kuveytli Milletvekili Dr. Velid el-Tabtabai ise, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Ahvaz saldırısı, İranlıların kötüleşen durumlarını düşünmekten uzaklaştırmak için rejime hizmet etmek amacıyla İran istihbaratı tarafından düzenlendi” iddiasında bulundu.

İran’ın bölgedeki terörizmin kaynağı olduğunu dile getiren el-Tabtabai, El Kaide ve DEAŞ gibi tüm radikal grupların İran tarafından himaye edildiğini söyledi.

İran ve BAE arasında tartışma büyüyor

İran, Ahvaz’daki saldırının ardından Abu Dabi yönetimine suçlamalar yöneltmiş, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Ahvaz’daki terör saldırısına ilişkin BAE’li bir devlet yetkilisinin yaptığı yorum nedeniyle BAE’nin Tahran Maslahatgüzarının bakanlığa çağrılarak kendisine uyarı yapıldığını açıklamıştı.