Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Karkaş, Katar’ın politikalarını ‘Cambazlık’ olarak niteledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış İlişkiler Bakanı Dr. Enver Karkaş, Katar’ın uyguladığı politikaları ‘Cambazlık’ olarak niteledi.

Bugün resmi Twitter hesabı aracılığıyla bir takım değerlendirmelerde bulunan Karkaş, “Katar siyasetinin temelini oluşturan zıtlıklar üzerinde oynama ve bu zıtlıkları birbirine karşı idare etme politikası, artık çok daha zor bir hale geldi. İhvan ve diğer radikalleri misafir ederken, İran ve Türkiye’ye askeri üs vererek, bu ülkeler lehine egemenlikten taviz vermeyi aynı anda götürmek giderek zorlaşıyor” cümlelerini kullandı.

Karkaş, bir tweette ise şu ifadeleri kullandı;

“Katar’ın İran ve Türkiye’nin yer alacağı bir bölgesel sistem kurulması çağrısı, batı medyasında bir sorun olarak işleniyor. Öncelikle bu davet ikincil bir aktörden geliyor. Arapların avantajlarını yeniden kazanmasına zıt bir proje. Bununla birlikte Katar’ın projesi, ABD’nin Tahran’a yönelik yaklaşımlarına da aykırı.”

BAE Dışişleri Bakanı, Katar’ı “Cambazlık” ile suçladığı tweette ise şunları söylüyor;

“Boykot ülkelerine karşı etkinliğini ve ritmini kaybetmiş siyasi cambaz terörün finanse edilmesi konusunda Washington’a tavizler veriyor. Meyvesini başka başkentlerden toplasa da Washington’dan daha fazla taviz koparma çabasını da sürdürecek gibi.”