Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Katalan lider, Madrid hükümetini siyasi tutukluları serbest bırakmaya çağırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Katalan lider, Madrid hükümetini siyasi tutukluları serbest bırakmaya çağırdı

Almanya’da çıkarıldığı mahkemece serbest bırakılan Katalonya lideri Carlos Puigdemont, İspanya merkezi hükümetini zengin Katalonya’nın bağımsızlığı konusunda karşılıklı saygı çerçevesinde diyolağa çağırdı. Carlos, Madrid hükümeti tarafından kendisine yönelik sıkı önlemler almasına ve ülkeyi terk ettikten sonra ülkeye zorla getirilme çabalarıyla karşı karşıya kalmıştı.

Carlos, Cumartesi günü Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, İspanya’ya uluslararası anlaşmalara ve demokrasiye saygı duyması ve BM kararlarına uyarak siyasi tutukluları serbest bırakması çağrısında bulundu.

Hakkındaki hukuki süreç sonuçlanana kadar Berlin’de kalacağını söyleyen Puigdemont, mahkemenin İspanya’nın kendisini sınırdışı etme talebiyle ilgili nihai kararı vermesinin ardından Belçika’ya geri dönerek bağımsızlık mücadelesini buradan sürdüreceğini açıkladı.

Alman Haber Ajansı DPA muhabiri, Katalan liderin Berlin’de kalabalık bir salonda konuştuğu kürsüye ulaşmak için kalabalığı yararak gitmek zorunda kaldığını aktardı. Carlos, Alman hapishanesinden kefaletle serbest bırakıldıktan bir gün sonra Puigdemont yandaşları kalabalık bir gazeteci topluluğu ile bir araya geldiler.

Burada bazı göstericiler üzerinde “siyasi tutsaklara özgürlük” yazılı pankartlar taşıdılar. Bazı göstericiler ise şu anda hapiste bulunan ayrılıkçı Katolan liderlerden Jordi Sanchez ve Jordi Cuixart ın resimlerini taşıyorlardı. Bu iki lider geçtiğimiz yıl Katolonya’nın ayrılması konusunda yapılan referandumun ayrılıkçılar lehine sonuçlanmasından sonra tutuklanmışlardı.

Carlos, Alman hapishanesinden şartlı tahliyesinden sonra yazdığı ilk twetinde “öncekinden daha azimli” olduğunu ifade etti.

Puigmont, İspanya’nın kendisine yönelik isyan ve seçim çalışmalarında kamu fonlarını kötüye kullanıdığıyla ilgili suçlamaları reddederek “mesele zimmete geçirme ve isyan meselesi değildir” dedi ve İspanya hükümetini hakkındaki suçlamaları müzakere etmek için masaya oturmaya çağırdı.

Carlos hapishanenin önünde yaptığı açıklamada şöyle demişti: “Hepinize desteğiniz ve dayanışmanız için teşekkür etmek istiyorum. Çok teşekkürler.”

Puigmont hapishanedeyken “Katalan Tutukluları Serbest Bırakın” hastagı altında attığı bir twitte “geleceğe umutla ve iyimser bakmalıyız çünkü geleceğimizi çalmalarına engel olmak bizim hakkımız. Topraklarımızdan vazgeçmememiz gerekir. Asla teslim olmayacağız” yazdı.

Puigmont İspanyol mahkemesinin kendisi hakkında tutuklama kararı çıkartmasının ardından Finlandiya’dan sürgün yeri olan Belçika’ya dönerken 25 Mayıs’ta tutuklanmıştı.

İspanyol hükümetinin tutuklama talebinde Carlos’un isyan ettiği ve referandum sırasında kamu mallarını kötüye kulandığı suçlaması bulunuyor bu nedenle İspanyol makamlarına teslim edilmesi isteniyordu.

Alman Scheleswig-Holstein Bölge Mahkemesi 5 Nisan’da yaptığı açıklamada İspanyol hükümeti Carlos’un geri iade edilmesini beklerken süpriz bir şekilde 75 bin avro karşılığında serbest bırakıldığını açıkladı.

Tahliyesindeki şartlar içinde polise haftalık olarak bilgi vermesi ve ülkeden çıkış yasağı da bulunuyor. Mahkeme Puigmont’u “ayaklanmaya teşvik” suçlamasıyla İspanya’ya geri iade edilmemesine hükmetmişti. Ancak kamu malını zimmete geçirme suçlamasıyla hala geri iade edilmesi imkan dahilinde. Ancak henüz bununla ilgili bir karar alınmadı. Buna karşılık olarak Madrid Yüksek Mahkeme Sözcüsü, İspanya Yüksek Mahkemesi’nin Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Divanı’na kararın temyizi için başvuru yapacağını açıkladı.

7 Nisan’da Kuzey Almanya’nın Neumünster şehrinde Puigmont’u destekleyen bir gösteri düzenlendi. DPA’nın haberine göre, katılımcıların yaklaşık yarısını Katalonyalıların oluşturduğu gösteride, sarı renkte balonlar ve bayraklarla birlikte üzerinde “Siyasi mahkumlar için özgürlük” yazılı pankartlar taşıdılar.