Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Katalan lider Puigdemont, İspanya Başbakanı Rajoy’a mektup gönderdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Katalonya lideri Carles Puigdemont, bugün yaptığı konuşmada, geçen hafta Katalonya’nın bağımsızlığını ilan etmemesinin nedenini açıklamadı. Bu da, merkezi hükümetin bölgeyi kontrol etmesini ve doğrudan yönetilmesini sağlayabilir.

1 Ekim’de yapılan ve İspanyol Anayasa Mahkemesi tarafından yasadışı olarak nitelendirilen bir referandumla ülkeden ayrılmakla tehdit etti. Bu, ülkeyi 1981 askeri darbesinden bu yana tarihinde yaşanan en kötü siyasi krize sürükledi.

Puigdemont, salı gecesi eyaletin sembolik olarak bağımsızlığını ilan etti. Fakat, iki saat sonra askıya alındığını açıklayarak Madrid ile görüşme çağrısında bulundu.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalan yönetimine bağımsızlık ilanı konusundaki pozisyonunu netleştirmek için Türkiye saatiyle bugün 11’e kadar süre vermişti. Madrid yönetimi, bağımsızlık kararından vazgeçilmesi için de perşembe gününe kadar süre tanımıştı.

‘Evet’ ya da ‘Hayır’

Rajoy, Puigdemont’un ‘evet’ ya da ‘hayır’ olarak cevap vermesi gerektiğini ve herhangi belirsiz bir cevabın bağımsızlık ilanının onaylanması olarak görüleceğini söyledi.

Son gelişme ise, Katalan lider Puigdemont, İspanya Başbakanı Rajoy’a mektup gönderdi. Ancak mektupta bağımsızlık ilanına ilişkin net bir bilgi bulunmuyor.

Puigdemont, Rajoy’dan Katalonya ile İspanya arasındaki görüşmelerin 2 ay içerisinde başlamasını talep etti.

Mektupta, “İspanya ve Katalonya’nın önümüzdeki iki ay içinde diyaloğa girmesi gerekiyor. Tüm yaşananlara rağmen, diyalog teklifimiz içtenlikle yapılmıştır” ifadeleri yer aldı.

Katalan liderin mektubuna İspanya’dan ilk tepki geldi. İspanya Adalet Bakanı Rafael Catala, Puigdemont’un mektubunun ‘geçerli bir cevap olmadığını’ söyledi.