Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Katalonya hükümeti ‘isyan’ suçlamasıyla karşı karşıya | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İspanya Başsavcısı Jose Manuel Maza, Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont ve diğer yetkililer hakkında ‘devlete karşı başkaldırma, ayaklanma ve kamu malını kötüye kullanma’ suçlamalarıyla dava açılması için başvuruda bulundu.

İspanya Ceza Yasası’nda, devlete karşı başkaldırma için 30 yıl, ayaklanma için de 15 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Katalonya parlamentosunun bağımsızlığını ilan etmesinin ardından, İspanyol hükümeti, özerk yönetimi devralabilmesi için İspanya Anayasası’nın 155. Maddesini devreye sokmuştu.

21 Aralık’ta seçim yapılacak

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, 21 Aralık’da Katalonya’da seçim yapılması çağrısında bulundu. Katalan lider Carles Puigdemont’un Partisinin Sözcüsü Marta Pascal da, seçimlere katılacaklarını duyurdu.

Katalonya’yı seçim öncesinde İspanya Başbakan yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria yönetecek.

İspanyol hükümetinden bir kaynak, daha fazla detay vermeden Puigdemont’un Brüksel’de olduğunu açıkladı.

Barcelona’da Katalonya hükümetinin bağımsızlık ilanı zayıf kaldı. Katalonya’nın bağımsızlığını talep eden Katalan partileri, ‘bağımsızlığın ve cumhuriyetin’ kendisini İspanya devletine dayatılacak kadar güçlü olmadığını düşünüyorlar.

Puigdemont ve yardımcısı işten alınmalara karşı mücadele edeceklerini söylemelerine rağmen, İspanya’nın görevden aldığı Katalonya hükümetinden hiçbir üye işe gitmedi.

İspanyol bayrağı hala Katalan hükümetinin genel merkezinde asılı durumda. Katalan polisi, bakanların ofislerine girebilmelerine izin verilmesi için emir aldı.

Katalanlar bölündü

Öte yandan, Katalonya vatandaşı Khima Manoussa (44), “Sanırım, Puigdemont bağımsızlığa inananların başkanı olmaya devam ediyor. Ancak bağımsızlık karşısında dün gösteri yapanlar için bu bölgeyi idare eden kişi Rajoy” ifadelerini kullandı.

Cuma günü ‘Katalonya Cumhuriyeti’nin doğumunun on binlerce kişi tarafından kutlanmasından sonra, Barcelona sokaklarında birleşmiş bir İspanya için yüzbinlerce insan gösteri yaptığında, Katalonya’daki bölünme açıkça görüldü.

Puigdemont, cumartesi günü destekçilerine ‘barışçıl muhalefet’ çağrısında bulundu.

Bu arada, Katalonya’da İspanya’nın birliğini destekleyen üç ana parti olan Halk Partisi, Sosyalist ve Liberal parti, seçmenleri 21 Aralık 2017’de oy kullanmaya davet eden kampanyalarına başladı.

Diğer taraftan, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Zayed al Nahyan, İspanya birliği, İspanya hükümetinin anayasaya bağlılığı için tam destek verdiklerini açıkladı.